Gümüşhane ormanlarını temizleyecek

Ev.Gümüşhane

Gümüşhane ormanlarını temizleyecek

Ramazan mesajları
Tarihi an için Belediye otobüs kaldıracak
Gözyaşları içinde toprağa verildi

Yaptığı açıklamada Türkiye’nin yanısıra dünyanın birçok yerinin önü alınamayan yangınlar sebebiyle cayır cayır yandığını kaydeden Oral, “Sebebi ne olur ise olsun ormanlarımıza düşen bu ateş vicdana ve akla sahip her bireyin içini tıpkı ormanlarımız gibi yakıyor. Tarih boyunca sıklıkla rastladığımız irili ufaklı yangınların ülkemizde ilk kez bu boyutta ve bu periyotta olması bugünlerde daha fazla üzülmemize neden olmaktadır. Bu konuda, dikkat çekmek istediğim birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle iklim değişikliğine bağlı olarak artan sıcaklıklar sonrası yanmak için uygun duruma erişen bitki örtüsü, tabiri caizse bir kıvılcımla çok büyük yangınlara erişmeye gebe durumdadır” dedi.

Ormanlarda gelişi güzel bırakılan mercek etkisindeki cam kırıkları, bakımı yapılmayan ve ağaçlarla temas halindeki enerji hatları, piknik sonrası söndürülmeyen ateşler ve temizlik için yapılan anız yakmalarının istem dışı fakat insan eliyle çıkarılan yangınların başında geldiğini ifade eden Oral, orman yangınlarını azaltmak amacıyla il genelinde başlattıkları “Gümüşhane Ormanlarını Temizliyor” kampanyasıyla ilgili de bilgi verdi.

Gümüşhane genelinde yaptıkları tespitlerde özellikle ormanlık alanlardan geçen yollar olmak üzere, mesire alanları ve piknik amacı ile kullanılan doğal ormanların mercek etkisi oluşturan cam ve plastik atıklarla dolu olduğunu ifade eden Oral, “Bizler hep birlikte hareket ederek ormanlarımızı ve yol kenarlarımızı temizleyebileceğimize inanıyoruz. Bu bağlamda 20 Ağustos itibari ile başlattığımız ve 30 Kasım 2021 tarihine kadar devam edecek olan Gümüşhane Valiliği, Gümüşhane Belediyesi ve Gümüşhane Üniversitesinin katkıları ile ‘’Gümüşhane Ormanlarını Temizliyor’’ kampanyamıza bütün halkımız gerek kurumsal, gerekse bireysel olarak destek olabilir” diye konuştu.

Covid-19 salgını nedeniyle toplu bir etkinlik yapmak yerine kurumların veya bireylerin yapacakları ormanlık alan temizlikleriyle ilgili kendilerine e-posta, Whatsapp veya Instagram üzerinden paylaşacakları eski hali yeni hali gibi fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaşarak hem ormanları temizlemek hem de farkındalık oluşturmak istediklerini dile getiren Oral, “Etkinlik sırasında bizlerle fotoğraflarını paylaşan gönüllülerimiz arasından yapacağımız çekiliş ile çocuklarımıza bisiklet, yetişkinlerimize de kitap seti armağanımız olacaktır. Bütün Gümüşhane halkını duyarlı olmaya ve kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum. Etkinlik fotoğrafı göndermek için iletişim bilgileri: Whatsap: 0 530 517 74 06. E-posta: gumushanetema@gmail.com. İnstagram: @gumushanetema” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara