Gümüşhane 527 Depremzedeye Kucak Açtı

Ev.Gümüşhane

Gümüşhane 527 Depremzedeye Kucak Açtı

Kuşburnu ketçabının mucidi profesör oldu
Vali Tanrısever ilk ilçe ziyaretini Kelkit’e yaptı
Harçlıklarıyla miniklere kitap aldılar

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremden etkilenen illerimizde genel hayatı olumsuz etkileyen şartların giderilmesi ve afetzede vatandaşları yurdun farklı kentlerine ulaştırılarak yaraların sarılması sağlanıyor. Yapılan bu çalışma kapsamında Gümüşhane 527 depremzedeye kucak açarak ihtiyaçları karşılanıyor. 

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremden etkilenen illerimizde genel hayatı olumsuz etkileyen şartların giderilmesi ve afetzede vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla tüm ülke seferber oldu.  Deprem bölgesinden vatandaşlar yurdun farklı noktalarına ulaştırılıp, tüm temel ihtiyaçları karşılanıyor. Yapılan çalışmalarla birlikte Gümüşhane’ye 527 depremzede getirildi. Önümüzdeki günlerde kentte gelen sayının artması bekleniyor. Öte yandan Gümüşhane’ye gelen her bir depremzede vatandaş ile tek tek görüşülerek yaralar sarılmaya çalışıyor.

Gümüşhane Valiliğinden yapılan açıklamada ise, deprem bölgesine ulaştırılan yardımların ayrıntıları paylaşıldı.

Yapılan açıklamada;

“Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce 3 adet arama kurtarma aracı, 1 adet minibüs, bir adet 4×4 kamyonet ile 16 personel sevk edilmiştir.  İl Sağlık Müdürlüğünce, 4 adet UMKE aracıyla beraber 16 personel, 16 adet 112 Ambulansı ve beraberinde 52 personel deprem bölgesine sevk edilmiştir. Ayrıca 4 uzman hekimimiz deprem bölgesine sevk edilmiştir. Arama kurtarma konusunda yüksek deneyime sahip Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencisi 12 gönüllü deprem bölgesine sevk edilmiştir.

Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1440 adet katlanabilir sünger yatak, 1600 adet battaniye, 300 adet çadır ve 1440 adet çarşaf seti deprem bölgesine (Gaziantep) sevk edilmiştir.  Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 11 Destek AFAD Gönüllüsü ( İl Milli Eğitim Müdürlüğü AKUB Ekibi) deprem bölgesine sevk edilmiştir. İlimiz Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden 12 personel 4 adet araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir. İlimiz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden 9 personel 3 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir. İlimiz Beşir Derneği Şubesinden arama kurtarma eğitimi almış 8 kişi 2 araç ile birlikte deprem bölgesine görevlendirilerek sevk edilmiştir. İlimiz/İlçelerimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürlüğünden 4 personel, 1 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir. İlimizdeki çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile merkez, ilçe ve belde belediyelerinden, özel sektörden başta arama kurtarma faaliyetleri olmak üzere lojistik ve yardım malzemesi taşıma amaçlı 76 iş makinesi ve araç ile 105 personel görevlendirilerek deprem bölgesine sevk edilmiştir. İlimizde faaliyet gösteren Gümüştaş Madencilik Firması tarafından 9 personel 2 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir.  İlimiz ve İlçelerimizden vatandaşlarımızca deprem bölgesine gönderilmek üzere yapılan çeşitli ayni yardım (gıda, su, giyim, battaniye, çocuk bezi vb) malzemeleri 204 adeti tır ve kamyon olmak üzere deprem bölgesindeki illerimize sevk edilmiştir. Ayrıca afetzede vatandaşlarımız için AFAD yardım hesabına 200.000,00 T.L. nakdi yardım yapılmıştır. İl merkezi ve ilçelerimizden hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle, 110 bin civarında roll ekmek, 1000 kutu kek, 6000 adet somun ekmek 300 kilogram peksimet deprem bölgesine gönderilmek üzere sevk edilmiştir.  İlimiz Gençlik ve Spor Müdürlüğünden 38 personel 1 araç ile birlikte deprem bölgesine sevk edilmiştir. Gümüşhane Belediye Başkanlığı tarafından 2 adet araçla birlikte 8 kişilik itfaiye-arama kurtarma ekibi deprem bölgesine sevk edilmiştir.

 İlimiz Köse İlçesinden arama kurtarma gönüllüsü 18 kişi deprem bölgesine sevk edilmiştir.

 İlimiz Jandarma Komutanlığınca 100 askeri personel Kahramanmaraş İline görevlendirilmiş olup, ayrıca teçhizat ve malzeme nakli için 3 araç ve 6 personel ve taşıma hizmetleri için ise 1 araç bölgede görev yapmaktadır. İlimiz Kızılay Derneği Gümüşhane Şubesinden 2 grup halinde (32+46) toplam 78 Kızılay ve sivil çalışan ile 42 kişiden oluşan Kızılay gönüllüsü afet bölgelerine yönlendirilmiştir. İlimiz Emniyet Müdürlüğünden Kahramanmaraş’a 22 genel hizmet personeli, Hatay İline 89 polis memuru sevk edilmiştir. Deprem bölgesinden kendi imkânlarıyla ilimiz ve ilçelerimize gelen 527 depremzede vatandaşımız, yakınlarının yanında misafir olarak ve kamu misafirhanesi, otel, KYK yurtlarında misafir edilmektedir. Gümüşhane’de faaliyet gösteren Koza Altın İşletmeleri ve İl Özel İdaresinden 6 adet seyyar tuvalet deprem bölgesine gönderilmiştir.  Depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, afetzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için destek çalışmaları yürütülmektedir. Gayretler, Gümüşhane Valiliği AFAD koordinasyonunda kaymakamlıklar, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, sanayi ve ticaret odaları, meslek kuruluşları ile STK’larımızın iş birliğinde devam etmektedir.  Başta Gümüşhanemizin değerli evlatları, değerli hemşehrilerimiz olmak üzere emeği geçen herkese, her kuruma, her organizasyona sonsuz teşekkürlerimizi iletiyor, çok büyük bir felaketin yaşandığı deprem bölgelerindeki kardeşlerimizin ellerinden tutabilmek, sevgimizle, kardeşliğimizle, çabamızla bir nebze de olsa acılarını dindirebilmek için bugüne kadar gösterilen çabanın daha yukarılara taşınabilmesini değerli hemşehrilerimizden, Gümüşhane’nin güzel yürekli insanlarından istirham ediyoruz” denildi.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara