Gümüşhane

Dünya, Karadeniz'den gelen korkunç haberle sarsıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünya, Karadeniz'den gelen korkunç haberle sarsıldı
Abone ol
Dünya Karadeniz’den gelen korkunç bir haberle sarsıldı. Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Tokat ve Trabzon'a acil uyar yapıldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, küresel ısınma kaynaklı ilerleyen yıllarda buharlaşmanın bölgeye düşen yağış miktarından fazla olacağını öngördü. Kadıoğlu büyük felaketin geldiğini ifade ederek gerekli uyarıları yaptı.

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren küresel ısınma ülkemizde kötü etkilerini tek tek göstermeye başladı. Dünya’yı korkutan haber  Karadeniz’den geldi. 

BU İLÇELERE ACİL UYARI GELDİ 

 Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Tokat ve Trabzon'a acil uyarı yaptı.   İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “İklim değişikliğinde en çok etkilenecek yerlerden biri Karadeniz. Karadeniz’de yıl boyunca her ay yağışlar, buharlaşmadan daha fazladır. İlk defa 2040 yıllarında buharlaşma yağışın üstüne çıkacak” dedi. 

BUHARLAŞMA GİTTİKÇE ARTACAK 

Küresel iklim değişikliğinin etkilerinden biri olan hava sıcaklıklarının artışı nedeniyle gelecekte dünyayı kurak günler bekliyor. Türkiye’de iklim değişiminden etkileneceği değerlendirilen bölgelerden Doğu Karadeniz için yapılan araştırmalarda; artan hava sıcaklıkları kaynaklı buharlaşmanın, ilerleyen yıllarda bölgeye düşen yağış miktarından fazla olacağı öngörülüyor.

Tarımda sulama ihtiyacı artacağı için Karadeniz’de yetişen çay, fındık ve mısır gibi tarım ürünlerinin tehlikede olduğuna dikkat çeken bilim insanları, su kaybını önleyip, kuraklığa karşı tedbir almak için tatlı su barajlarının yapılmasını öneriyor.İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklim değişimine karşı yapılacak hazırlıklar için, çok su tüketen tropikal bitki ekimlerinin yasaklanmasını savunarak, “Tarım büyük problem. Su zengini bir ülke değiliz biz, hatta yarı kurak bir ülkeyiz. Tropikal bitki ekiminin bu nedenle yasaklanması gerekiyor. Tropikal bitkiler, tropikal yağış ister. Biz tropikal bir ülke değiliz, tropikal bir iklime de girmiyoruz. Sıcakları görünce millet tropikal iklime girdiğimizi sanıyor. Tropikal iklimde her gün yağmur yağar, öyle bir şey yok” dedi.  

BÜYÜK FELAKET GELİYOR 

Büyük felaketin geldiğini ve iklim değişiminin Karadeniz’e yaratacağı etkileri anlatan Prof. Dr. Kadıoğlu, “İklim değişikliğinde Karadeniz’de de bizim yaptığımız çalışmalarda özellikle temmuz ayında Karadeniz’de buharlaşma yağış miktarını geçiyor. 2040 yılına doğru ilk defa böyle bir şeyle karşılaşacağız. Temmuz ayı da Karadeniz’de mısırın sap yaptığı ay. Karadeniz’de de su problemi olacağı gözüküyor ama Akdeniz kadar değil.

Karadeniz’de dereler çok kısa, dik, yağmurlar yağınca akıp denize doğru iniyor. Belki ilerleyen yıllarda Karadeniz’e akan nehirlerin önünde, denizin içinde tatlı su barajları yapmamız gerekecek. Karadeniz’de suyu depolama problemi var” diye konuştu.

MISIR ÇAY VE FINDIĞA DİKKAT 


Buharlaşmanın artmasıyla tarım ürünlerinin suya olan ihtiyacının da artacağını belirten Prof. Dr. Kadıoğlu, “Karadeniz’de yıl boyunca her ay yağışlar buharlaşmadan daha fazladır. Bu nedenle sulama ihtiyacı düşüktür ama ısınmayla birlikte yağışlar hafiften artsa bile, 2040 yıllarında özellikle temmuz aylarında buharlaşmadaki artış yağışın üstünde olacak. O zaman su açık verecek toprakta sulamaya ihtiyaç olacak. 

Karadeniz’de bu nedenle mısırda birazcık tehlike var. Tabii fındık ve çay da öyle. Artık çay ve fındık, kıyılar ve dağlarda aynı anda oluşmaya başlıyor. Çay özellikle aynı anda olunca bütün tepeler ve vadi aynı anda çayı toplayıp fabrikaya götürdüğü zaman yaşanıyor. Bazı ufak tefek değişiklikler var ama yine de Karadeniz, Türkiye’de iklim değişikliğinin sigortası” ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Olgun’a Yeni GörevÖnceki Haber

Olgun’a Yeni Görev

İller Bankasına Gümüşhaneli BaşkanSonraki Haber

İller Bankasına Gümüşhaneli Başkan

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar