Kazıkbeli Yaylası ve 5 köyün yolu seçim hazırlıkları için erken açıldı

Ev.Gümüşhane

Kazıkbeli Yaylası ve 5 köyün yolu seçim hazırlıkları için erken açıldı

Gümüşhane’de Cumhuriyet coşkusu
İHH: Şaka değil soykırım!
Gümüşhane Dahil 11 İlde Fetö Operasyonu.

Denizden yüksekliği 2 bin 350 metre olan Kazıkbeli Yaylasına ulaşımı sağlayan yol 31 Mart’ta yapılacak olan mahalli idareler seçimleri öncesinde kış aylarında kimsenin yaşamadığı Tilkicek, Beytarla, Sapmaz, Yukarı Karadere, Aktaş köylerinde gerekli hazırlıkların yapılması ve elektrik hatlarında bakım çalışmaları için bu yıl erken açıldı.

Yer yer 2-3 metrelik kar tünellerinin oluştuğu yolun açılmasının ardından hem yayla hem de köylerde yaşayan vatandaşlar yavaş yavaş buralara gelmeye başlarken, normal şartlarda mera komisyonu kararları gereği nisan ayından sonra açılan yol, bu yıl yerel seçimler nedeniyle erken açıldı.

Kürtün İlçe Özel İdaresine ait devasa iş makinesiyle 3 gün boyunca devam eden çalışmaların ardından hem Kazıkbeli Yaylasının hem de bahse konu 5 köyün yolu açılırken, yüksek rakımı nedeniyle hemen hemen her akşam kar yağan bölgeye ara ara iş makinesi gönderilerek karla mücadele çalışması yapılıyor.

Her yıl Temmuz ayında yapılan yayla şenliğinde onbinlerce insanın bir araya geldiği Kazıkbeli Yaylası, çevre yaylaların da merkezi konumunda olması nedeniyle yüzyıllardır kullanılıyor ve Türkiye’nin en bilinir yaylaları arasında yer alıyor.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara