Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pestil ve kömeyle ilgili “Bunu yiyene covid bulaşmaz” sözlerinin ardından satışlarda artış yaşandı

Ev.Gümüşhane

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pestil ve kömeyle ilgili “Bunu yiyene covid bulaşmaz” sözlerinin ardından satışlarda artış yaşandı

10 metre Yükseklikteki Duvardan Düşen Genç Ağır Yaralandı
Belediye Ramazan ayı boyunca iftar verecek
Üniversitenin dış paydaş anketi talep ve önerilere açıldı

– Gümüşhane’de pestil ve köme satışlarına Erdoğan dopingi
– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pestil ve kömeyle ilgili “Bunu yiyene covid bulaşmaz” sözlerinin ardından satışlarda artış yaşandı
– Gümüşhane Pestil ve Köme Üreticileri Birliği Başkanı Abdulbaki Kara:
– “Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ürünlerimizin değerini bir kez daha ortaya koydu”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma günü kendisini takip eden gazetecilere pestil ve köme ikramı sırasında sarf ettiği “Bununla beslenene Covid bulaşmaz, bununla beslenin Covid’den kurtulun” ifadelerinin ardından pestil ve kömenin anavatanı Gümüşhane’de satışlar arttı.
Türkiye’nin en kaliteli pestil ve kömesinin üretildiği ve 30’dan fazla işletmenin bulunduğu Gümüşhane’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma namazı çıkışı Üsküdar’da sarf ettiği ifadelerinin ardından doğal enerji kaynağı olan pestil ve kömeye ilgi arttı.
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle internet üzerinden pestil ve köme satışlarının adeta patladığını kaydeden Gümüşhane Pestil ve Köme Üreticileri Birliği Başkanı Abdulbaki Kara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra sektörde 3 gün içerisinde gözle görülür bir şekilde artış yaşandığını söyledi.

“Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ürünlerimizin değerini bir kez daha ortaya koydu”
Gümüşhane’de pandemiden sonra pestil üreticilerinin birçoğunun e-ticarette önemli atılımlar yaptığını kaydeden Kara, “Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ürünlerimizin değerini bir kez daha ortaya koydu. Covid-19 süreciyle birlikte insanlar fiziki alışverişten uzaklaştı. Herkes e-ticaret kanalıyla alışverişini yapıyor. Gümüşhane’de de Nisan’dan itibaren bundan çok güzel bir şekilde faydalandı ve faydalanıyor. Hafta sonu özellikle tüm Türkiye’de sokağa çıkma yasağının olması bu ilgiyi kat be kat artırdı” dedi.
Pestil ve kömenin Covid-19 sürecinde destekleyici ürün olarak çok önemli bir parametre olduğunu bunun sebeplerinden birisinin de ürünlerin ham maddesi olan dut pekmezi olduğunu dile getiren Kara, “Gümüşhane’nin dutu gerçekten çok önemli. Besin değerleri açısından çok yüksek vitaminler barındıran pekmezden oluşan ve aynı zamanda Giresun’un, Ordu’nun fındığı ile ve bölgemizin cevizi ile meydana getirdiğimiz ürünler. Cevizde bol miktarda omega var. Fındıkta hakeza öyle. Bunlar tamamen insan vücuduna gerçekten sağlıklı ve takviye edici ürünler. Dut pekmezinin tabi çok önemli özelliği var. Özellikle vücut direncini, vücuttaki bağışıklığı destekleyici bir ürün” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın bir sözüyle beraber insanların pestil ve köme olan güveni kat be kat arttı”
Satışlarda dut pekmezi ve Kuşburnu ürünlerinin de arttığını ifade eden Kara, “Biz Gümüşhane’yi tercih eden tüm tüketicilerimize çok teşekkür ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle şükranlarımızı arz ediyoruz. Çünkü katma değerli bir ürün üretiyoruz ama malumunuz reklamsız olmuyor. Cumhurbaşkanımızın bir sözüyle beraber insanların pestil ve köme olan güveni kat be kat arttı. Bunu da bizler gözlemledik. Gümüşhane olarak her zaman en kaliteli, en güzel pestil köme üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sektörün önde gelen firması olan Yöre Pestil Ceo’su Berkay TAŞ yaptığı açıklamada Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama sonrası satışlarda ciddi bir artış yaşandı dedi. Sektörde uzun yıllardır tamamen katkısız olarak üretime devam ettiklerini belirten TAŞ, malesef üretim maliyetini düşürmek için çok fazla glikoz şurubu kullnıldığını ve bu şekilde internet üzerinde ucuz ürün piyasaya sürüldüğünü anlatarak bunların insan sağlığı üzerinde uzun dönemde zararlı etkileri olabilmektedir dedi. Yöre Pestil olarak ilk günden beri hiçbir katkı maddesi kullanmadıklarını ve bundan sonrada kullanmadan doğal üretim yapmaya devam edeceklerini belirtti. Özellikle salgın döneminde artan internet satışlarına dikkati çeken TAŞ tüketicilerin dikkatli olmasını ve alım yaptıkları ürünlerin üretim yerlerini mutlaka sorgulamaları gerektiğini belirtti. Günün şartlarına uygun olarak Firmamızda online satış departmanına gerekli yatırımları yaptığını ve yapmaya, sürekli güncellenmeye devam edeceklerini açıkladı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara