Ev.Gümüşhane

DOKAP Çakırgöl’ü Trabzon’a Vermiş Bile

Erdoğdu: Kazanan Gümüşhane, kazanan Türkiye
Gümüşhane basınının acı günü
Ağaç: Madenlerin kapanması Gümüşhane’ye yapılabilecek en büyük kötülüktür

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası(TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Çakırgöl’ü turizme kazandırmak istediklerini belirterek, eski bakanlardan Faruk Nafiz Özak ile Çakırgöl turizm alanıyla ilgili yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı.

Konu ile ilgili Gümüşkoza’ya açıklamalarda bulunan Yeniden Refah Partisi Gümüşhane İl Başkanı Ziya Nas, Trabzon’un turizm destinasyonlarını artırmak, gelen yerli ve yabancı turistlere alternatif alanlar oluşturmak için çalışmasının doğal olduğunu belirterek, “Trabzon, Gümüşhane coğrafyasına proje yapıyor da, esas biz ne yapıyoruz?” sorusunu sordu.

Çakırgöl ile ilgili hazırlanan projelerin paydaşı ve hatta ana unsurunun Gümüşhane’nin olması gerektiğine vurgu yapan İl Başkanı Nas, “Bu gün itibari ile Çakırgöl ve 2005 yılında ilan edilen Çakırgöl Turizm Merkezi Gümüşhane sınırlarında bulunuyor. Lakin konu ile ilgili girişimlerde Gümüşhane her daim göz ardı ediliyor. Elbette, “Benim olsun küçük olsun” mantığıyla hareket etmek doğru değildir. Ancak Trabzon siyasetinin, bürokrasisinin bizim olan değerlere her yerde olduğu gibi sorgusuz, sualsiz ve hatta sahipsiz gibi uygulamalarda bulunması da kabul edilemez” dedi.

Turizmin bölge için önemin ve bu anlamda da Trabzon, Giresun, Bayburt gibi komşu illerle birlikte hareket etmenin zorunluluğunu farkında olduklarına vurgu yapan Başkan Nas, “ Kürtün ilçemize bağlı Bağlama, Damlı ve Kırgeliş köylerimizde yaşadığımız sorunlar herkesin malumu. Yarın Çakırgöl için de aynı sıkıntılarla karşılaşmak istemiyoruz. Bu günden tavrımızı net olarak ortaya koymak, bizim olana sahip çıkmak zorundayız. Sahip çıkmak da lafta değil; aksiyon alarak, yatırım yaparak, emek harcayarak olur” diye konuştu.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP)’ın resmi sayfasında Çakırgöl’ün Trabzon’un Maçka İlçesi sınırlarında gösterildiğini dile getiren Nas, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kurumun bu yanlışı basit bir hata olarak görülmemelidir. Resmi evrak niteliğindeki bu sitede yer alan “hata” yarın geri dönülmez sonuçlar doğurabilir. Göl suyunun Trabzon’a verilmesi olayında olduğu gibi “Atı alanın Üsküdar’ı geçmesi” gibi bir durumla yarın da karşı karşıya kalabiliriz. Sorumlu olanlar, yetkiyi elinde bulunduranlar derhal harekete geçmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

WordPress: 0
DISQUS:
Ana Sayfa
Video
Ara