Vaka sayılarında rekora gidiyoruz

Ev.Gümüşhane

Vaka sayılarında rekora gidiyoruz

40 yaşındaki epilepsi hastası evinde ölü bulundu
Kurt Genel Müdür Yardımcısı oldu
Limni Gölü sezona bayramda başlayacak

Tabloya göre Gümüşhane’de her 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir önceki hafta 155,46 iken 7-13 Ağustos tarihleri arasında yüzde 51’lik artışla 235 oldu. Bu rakamla Gümüşhane vaka sayısı sıralamasında Türkiye’deki 81 il arasında geçtiğimiz hafta 50.sıradaki yerini 26.sıraya yükseltti. Gümüşhane yaşadığı bu artış oranıyla Batman, Bayburt ve Aksaray’ın ardından 7-13 Ağustos tarihlerinde vaka sayısı en çok artan 4.il oldu.

Geçtiğimiz haftalarda günlük ortalama 3-4 pozitif vakanın yerini son haftalarda günlük ortalama 100 ve üzeri sayıda pozitif vakaya bırakan Gümüşhane’de toplum önderleri tarafından sürekli “aşı olun” çağrıları yapılırken, sağlık çalışanları da vatandaşların aşı olması için her türlü imkanı sunuyor. Sıcak havanın da etkisiyle vatandaşların maske-mesafe-temizlik kurallarını ihmal etmeye başladığı da gözlerden kaçmıyor.

Diğer yandan Gümüşhane’de uygulanan Covid-19 aşı sayısı bugün itibariyle 129 bin 391 doza ulaştı. Birinci doz uygulanan kişi sayısının 61 bin 203 olduğu Gümüşhane’de ikinci doz Covid-19 aşısı uygulanan kişi sayısı ise 51 bin 125’e yükseldi. Gümüşhane’nin en az bir doz aşı olmuş 18 yaş üstü nüfusunun aşılanma oranı ise yüzde 54,1 olarak yine KIRMIZI kategoride yer aldı.

Bakanlığın sitesinde “Vaka” rakamları için “PCR testi pozitif çıkan tüm kişilerin toplamı” tanımı yapılırken “Hasta” tarihi ise şöyle yapılıyor: “Başlangıçtaki test politikamız gereği, semptomlu kişilere test yapılmaktaydı. Tarama testleri ve semptom göstermeden test yaptıranların sayısı artmaya başladığından, başlangıçtaki veri tutarlılığını bozmaması açısından sadece semptomlu vakalara yapılan test sonuçları verilmeye devam edilmiştir. Bu sebeple vaka yerine “Hasta” terimi kullanılmıştır.”

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara