Ev.Teknoloji

iOS 17 ile Beklenen Özellikler ve Uyumlu Cihazlar

Xiaomi Civi 3 geri sayımda: Piyasaya çıkış tarihi açıklandı!
GeForce RTX 4070 satış listelerinde görüldü! İşte beklenen fiyatlar
Oppo Find N3 Özellikleri Ortaya Çıktı

iOS 17 işletim sisteminin tanıtılmasına birkaç ay kaldı. Ancak Apple sistem üzerinde halihazırda çalıştığı için güncelleme hakkında sınırlı miktarda bilgi sahibiyiz.

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre iOS 17, kullanıcılar tarafından en çok talep edilen özelliklerden bazılarını içerecek, bu nedenle düşünüldüğünden daha da önemli bir yere sahip olabilir. İnternette gezen diğer güvenilir kaynaklar, Kontrol Merkezi güncellemeleri, aktif widget’lar, yenilenmiş bir Dinamik Ada gibi diğer olası özelliklerin altını çizdi.

Apple başlangıçta iOS 17’yi hataları düzeltmeye ve performansı arttırmaya odaklanan bir nevi “motor ayarı” kıvamında bir güncelleme yapmayı hedeflemişti. Ancak güvenilir kaynaklardan gelen haberlere göre büyük bir güncelleme bizi bekliyor. Bununla birlikte Apple, kaynaklarının çoğunu AR/VR tarafında çalışmak üzere tasarlanan xrOS işletim sisteminin geliştirilmesine odakladığından, iOS 16’da gördüğümüz yenilenmiş Kilit Ekranı gibi önemli özellik güncellemelerine yer vermeyecek. Apple hâlâ önemli hata düzeltmeleri yapmayı ve performansı arttırmayı planlıyor.

Gelmesi Beklenen iOS 17 Özellikleri

Kontrol Merkezi

Geçmişte Apple’ın planlarını doğru bir şekilde tahmin eden bir kaynağa göre iOS 17, Kontrol Merkezi tarafında büyük değişiklikler içerecek. Yenilenecek olan Kontrol Merkezi iOS 17’ye gelecek en önemli değişikliklerden biri olması bekleniyor. Ancak an itibarıyla “kullanıcı arayüzü” ve “özelleştirme” dışında herhangi bir spesifik değişiklik üzerine çalışıldığına dair bir bilgi yok.

Bu arada konusu açılmışken Kontrol Merkezi, iOS 11 ile birlikte 2017 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana kayda değer bir güncelleme görmedi.

Dinamik Ada

Apple’ın Dinamik Ada’yı “çok daha fazlasını yapabilecek” şekilde geliştirdiği söyleniyor. Apple’ın pazarlama departmanının, daha uygun fiyatlı iPhone 15 modelleri piyasaya sürüldüğünde bu özelliği destekleyeceği için Dinamik Ada’ya daha fazla işlevsellik eklenmesi konusunda geliştirme ekibine baskı yaptığı iddia edilenler arasında.

Örneğin, ekrandaki Siri arayüzü Dinamik Ada’ya entegre edilerek Siri açılır penceresi iPhone’da daha az rahatsız edici hale getirilebilir. Siri’nin Dinamik Ada’ya taşınması, ekranı kaplayan mevcut dairesel Siri arayüzü olmadan ekrandaki içeriğin tam görünümde kalmasını sağlayacak.

Aktif Widget’lar

Apple, iPhone’da Ana Ekran ve Bugün görünümü için aktif widget’ları “test ediyor”. Ancak bu özellik hiçbir şekilde onaylanmadı. Uygulanması halinde aktif widget’lar, widget’ları daha dinamik ve etkileşimli hale getirmek amacıyla tek dokunuşla kullanılabilen düğmeler, kaydırıcılar ve daha fazlasını içerebilir.

Geliştirilmiş Arama ve Spotlight

Sistem genelinde arama ve Spotlight işlevlerinde kayda değer iyileştirmeler yapılacağı söylense de ayrıntılar henüz bilinmiyor.

Performans ve Kararlılık

Perforamns, verimlilik ve kararlılığın iyileştirilmesi iOS 17 güncellemesinin ana hedefi. Apple ayrıca eski cihazlar için uzun vadeli destek üzerinde de çalışacak. İlk betalar 3GB RAM’e sahip bazı cihazlarda kararsız olabilir. Ancak Apple’ın beta test dönemi boyunca kararlılığı önemli ölçüde iyileştirmesi bekleniyor.

Karma Gerçeklik Başlığı İçin Destek

Apple’ın AR/VR seti kendi başına çalışacak ve kendi App Store’una sahip olacak. Ancak Handoff ile sınırlı olsa bile muhtemelen set ve iPhone arasında bir düzeyde entegrasyon olacak.

iOS 17 Söylentilerine Genel Bakış

Apple’ın tüm ürünleri birbirleriyle çeşitli şekillerde etkileşime giriyor ve bu nedenle iOS 17’de set ile ilgili yeni özellikler bekliyoruz.

CarPlay Güncellemeleri

Apple, 2022 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC 2022) araçlarla daha derin entegrasyona sahip, ses seviyesi ve radyo gibi araç işlevlerinin CarPlay aracılığıyla kontrol edilmesine olanak tanıyan yeni bir CarPlay deneyiminin önizlemesini sundu.

iOS 17 carplay

Apple ayrıca birden fazla ekran için widget ve destek eklemeyi de planlıyor. Yeni nesil CarPlay entegrasyonuna sahip ilk araçların 2023’ün sonlarında çıkması bekleniyor; bu da desteğin büyük olasılıkla iOS 17’ye veya bir iOS 17 güncellemesine ekleneceği anlamına gelmekte.

Sideloading ve Alternatif Uygulama Mağazaları İçin Destek

Avrupa mevzuatı Apple’ın 2024 yılından itibaren Sideloading’e izin vermesini gerektiriyor. Apple iOS 17’den itibaren bununla ilgili bir değişiklik yapmayı planlıyor. Avrupa’daki müşteriler iOS 17’de App Store’u kullanmadan uygulama indirebilecek. Apple, kullanıcıların üçüncü taraf uygulama mağazaları gibi alternatif yükleme araçlarını kullanmasına izin vermek zorunda kalacak.

Geliştiricilerin, müşterilerin alternatif yollar kullanarak yükledikleri uygulamalar için Apple’ın yüzde 15 ila 30’luk olan komisyonu ödemesi rafa kalkacak ancak Apple yine de bir komisyon alacak yer bulur diye düşünüyoruz. Başlangıçta Sideloading değişiklikleri Avrupa Birliği’ndeki müşterilerle sınırlı olacak ancak diğer ülkeler Avrupa’daki Dijital Piyasalar Yasası’na benzer yasaları kabul ettikçe Apple bu işlevi genişletecektir.

Sideoloading desteğini uygulamak için yapılmasa gereken büyük değişiklikler, gerekli mühendislik kaynakları nedeniyle iOS 17’nin geliştirilmesini potansiyel olarak etkileyebilir.

WebKit İçermeyen Üçüncü Taraf Tarayıcılar

Apple, iOS 17’de üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermenin yanı sıra WebKit gerekliliğini ortadan kaldırarak üçüncü taraf tarayıcıların kendi motorlarını kullanmasına izin verebilir. Şu anda Chrome ve Firefox gibi üçüncü taraf tarayıcıların Apple’ın kuralları uyarınca iOS cihazlarda Apple’ın açık kaynak tarayıcı motoru WebKit ile oluşturulması gerekiyor. Ancak Avrupa’nın Dijital Piyasalar Yasası Apple’ın tarayıcıları WebKit kullanmaya zorlamasını ortadan kaldırıyor.

Apple bu değişiklikleri yalnızca Avrupa’ya özgü olacak şekilde getirebilir ve WebKit zorunluluğunun dünya genelinde mi yoksa yalnızca Avrupa’da kullanılmak üzere geliştirilen tarayıcı uygulamaları için mi kaldırılacağı henüz belli değil.

Beta Sınırlamaları

Apple, iOS 16.4 ve iPadOS 16.4 ile geliştirici ve herkese açık betaların iPhone ve iPad’e yüklenme şeklini değiştirdi. Güncellemeleri yüklemek için artık profiller kullanılmıyor ve Apple bunun yerine bir geliştirici hesabına veya herkese açık beta için kaydolmuş bir hesaba bağlı Apple kimliği gerektiriyor.

iOS 17 Söylentilerine Genel Bakış

Bu hamle ile geliştirici olmayanların paylaşılan bir geliştirici profili aracılığıyla iOS 17 beta sürümünü yüklemesi engellenecek. Çünkü her yükleme bir geliştirici hesabıyla ilişkilendirilmiş bir Apple kimliği aracılığıyla doğrulanacak.

Peki iOS 17 Ne Zaman Yayınlanacak?

iOS 17’nin ön gösterimi 5 Haziran’da düzenlenecek olan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC 2023) yapılacak. WWDC’den sonra iOS 17 test amacıyla geliştiricilerin kullanımına sunulacak ve muhtemelen Temmuz ayında herkese açık bir beta sürümü yayınlanacak. Beta test döneminin ardından iOS 17, Eylül 2023’te yeni iPhone’larla birlikte piyasaya sürülecek.

iOS 17 ile Uyumlu Olan Cihazlar

iOS 17 ve iPadOS 17 güncellemesinin hangi cihazları destekleyeceği konusunda net bir bilgi yok. Güvenilir bir Twitter kaynağı iOS 17’nin iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus desteğini keseceğini, iPadOS 17’nin ise birinci nesil 9.7 inç iPad Pro, birinci nesil 12.9 inç iPad Pro ve beşinci nesil iPad desteğini keseceğini öne sürdü.

Bir başka güvenilir kaynak ise bu tahminin yanlış olduğunu ve iOS 17 ile iPadOS 17’nin iOS 16 ile iPadOS 16’yı çalıştırabilen tüm cihazlarda çalışacağını düşünüyor.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara