2 Yılda Bitecek Denen 10 Yıldır Hikayesi Devam Eden Tünel:Pekün tüneli

Ev.Gümüşhane

2 Yılda Bitecek Denen 10 Yıldır Hikayesi Devam Eden Tünel:Pekün tüneli

Altın Pusula İkinci Kez Gümüşhane Üniversitesi’nin
Nas: Elektrik zammı, halkımızı çarptı
TÜİK Açıkladı: Erkekler En Uzun Gümüşhane’de Yaşıyor

Kelkit-Gümüşhane arasındaki yolu oldukça kısaltacak olan Pekün tüneli 10 yıllık hikayesine rağmen bitmek bilmiyor.

Bittiğinde 6350 m olacak olan tünelin şu anda 4100 m lik kısmı bitirilmiş, 2250 m lik kısmı kalmış durumda.Ancak başlandığında 2 yıldan erken bitireleceği söylenen tünelin hikayesi 10 öncesinden başlıyor.

2013 ün temmuz aylarında dönemin milletvekili Kemalettin Aydın’ın, 16 ağustosta yapılacak ihalenin ardından ihaleye göre kazanan firma tarafından 2 yıldan daha az bir zamanda bitirileceğini belirten açıklamaları basında yer almıştı.

Yıl 2016 nın Kasım ayında ise Gümüşhane valiliği kendi sayfasında dönemin milletvekili Cihan PEKTAŞ’ın şu açıklamalarına yer vermişti;

““Pekün’e bir tünel yapacağız. Bu sene ihalesi yapılıyor. Allah’ın izniyle en geç 3 sene içerisinde bu iş bitecektir.”

Yıl 2017 Kasım ayını gösterdiĝinde ise dönemin milletvekili Osman AKGÜL’ün şu açıklaması basında yer almıştı;

“Şehrimize kazandıracağımız önemli yatırımlardan birisi de Pekün Tüneli’dir. 19 Eylül 2017 tarihinde ihalesi yapılarak 17 Ekim 2017 tarihinde yükleniciye yer teslimi yapılan proje Pirahmet Ayrımından Kelkit Şehir Geçişi sonuna kadar olan bölgeyi kapsamaktadır. 700 milyon TL bedelli ihale bünyesindeki Pekün Tünelinin tamamlanmasıyla beraber mevcut yol güzergâhının 4.5 km kısalması hedeflenmektedir. Giriş portalında çalışmalara başlanan Pekün Tüneli toplamda 6.350 metre çift tüp olarak yapılacaktır. Hemşehrilerimizin daha hızlı ve daha güvenli seyahat etmesini sağlayacak olan Pekün Tüneli ve bağlantı yolları Gümüşhane’mize hayırlı ve uğurlu olsun.” 

Görüldüğü gibi 17 Ekim 2017 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılan tünel aradan yaklaşık 7 yıl geçmesine rağmen şu ana kadar 3 te 2si ancak bitirilebildi. Başlangıçta 2 yıldan kısa sürede bitireleceği söylenen tünelin neden bu kadar uzadığı halk tarafından merak konusu.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara