AKP’de AK Partili Yok

Ev.Siyaset

AKP’de AK Partili Yok

Akçay; Önceliğimiz Süleymaniye Kayak Merkezi Projesi
Konya’dan Kelkit’e acı haber
Şiran’ı fırtına vurdu

Turgut Özal döneminde uzun yıllar Adalet Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı görevlerinde bulunan Gümüşhane Eski Milletvekillerinden Mahmut Oltan Sungurlu AK Parti hakkında sıra dışı bir değerlendirmede bulundu.

31 Mart Yerel seçimleri sonrası AK Parti ve Anavatan Partisi arasında benzerlik kurulması ile ilgili yaptığı yorumda “AK Parti içerisinde Tayyip Erdoğan’a inananlar elbette var ancak AKP’nin içerisinde çoğu insan AK Partili değil” dedi.

“AK Parti Anavatan Partisi Gibi Olur mu Bilemem”

Anavatan Partisinin son döneminde partiyi yönetenlerin de Anavatan Partili olmadığına vurgu yapan Eski Bakan Oltan Sungurlu, “Onlar farklı partilerin düşünce dünyasına sahipti. Örneğin son genel başkanlarımızdan birisi, Süleyman Demirel’in kötü bir taklidiydi. Bu sebeple Anavatan Partisi kayboldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Partisinin de Anavatan Partisi gibi kaybolup kaybolmayacağını bilemem. Ancak şunu söyleyebilirim. Türkiye’de insanlar fikirlerine sadık değiller. Ben hala Anavatan Partiliyim. Hiçbir partiye gitmedim. Ancak görüyoruz ki bizim partili olsun başka partili arkadaşlar olsun dolaşıyorlar. Bu durum Türkiye için çok kötü bir şey. İnsanların fikirlerinde sabit olmaları lazım” dedi.

“Partiler; Seçimde Başka, Hükümette Başka İdi”

Özal’ın tedrisatından geçenlerin Türk siyasetinde farklı bir yere sahip olduğunu kaydeden Bakan Sungurlu, “Biz Özal mektebinden çıktığımız için biraz faklı düşünüyoruz. 1983’te Özal bütün yapacaklarını bölüm bölüm yaptı. İç politikada da, güvenlik politikalarında da yaptı. Mecliste Özal hükümet programını anlattığında muhalefet bize yüklendi. Özal’ın hükümet programı mı yoksa seçim beyannamesi mi okuduğunu sorguladı. Muhalefette eski Başbakanlar, eski Bakanlar vardı. Milletvekilleri olarak bu isimlerin eleştirilerine hak verenlerimiz de vardı. Özal çıkıp; “Biz bunları seçimde vaat ettik. Bunların seçim beyannamemiz olduğu doğrudur. Hükümet programımız da halka vaat ettiklerimiz yönünde oluşturulmuştur. Başka ne söyleyecektik” dedi. Ortaya çıkan şu oldu. Özal öncesi hükümetler seçimlerde başka şeyler söylüyor, hükümet olduklarında başka işler yapıyordu. Özal’da bunu onlara gerektiğinde ifade ederdi” diye konuştu.

“Devletten Ne Alacağız Değil, Devlete Ne Vereceğiz”

Anavatan Partili isimlerin toplandıklarında sadece Türkiye’nin meselelerini konuştuklarını kaydeden Sungurlu, “Bu alışkanlık Özal’dan gelen eğitimin sonucuydu. Diğer partiler ise devletten nasıl menfaat elde ederizi konuşuyorlardı. Demokrat partili olsun, Adalet Partili olsun milletvekilleri arasında bu yönde konuşmalar olurdu. Özal geldiğinde durum değişti. Devletten ne alacağız yerine devlete ne vereceğiz, millete nasıl bir katkı sunacağız konuşulmaya başlandı. Bu gün de durum bu şekilde” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara