Yaylalara Göç Şöleni Başladı!

Ev.Gümüşhane

Yaylalara Göç Şöleni Başladı!

Dibekli köyü kazalardan muzdarip
Denetimli Serbestlik Müdürlüğünden Gazilere vefa
İşte Belediye nüfusları

Doğu Karadeniz’de, yaylaların yeşile bürünmesiyle birlikte göçler hız kesmeden devam ediyor. Ailelerin, küçük ve büyükbaş hayvanlarıyla birlikte yaylalara göç etmeleri, renkli manzaralar oluşturuyor.

Yaylalarda  4 ya da 5 ay geçiriliyor
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, yaylacılık geleneği asırlardır sürdürülmektedir. Bu yıl da vatandaşlar köylerinden küçük ve büyükbaş hayvanlarıyla birlikte yaylalara göç etmeye başlamışlardır. Hayvanlarıyla birlikte yaylalara göç eden insanlar, burada yaklaşık 4 ya da 5 ay geçiriliyor. 

Yaylada tereyağı ve peynir gibi ürünler hazırlanıyor

Özellikle hayvanlarını otlaklara çıkarmak amacıyla yaylalara giden kişiler, burada kaldıkları süre boyunca kış aylarında tüketmek üzere süt ürünleri elde etmekte ve hayvanlarının yemesi için ot biçiliyor. Yaylada, ineklerin sütünden tereyağı ve peynir gibi ürünler hazırlayan bazı insanlar, bu ürünleri satarak geçimlerine katkı sağlarken, bazıları da kış mevsiminde ailesinin yiyecek ihtiyacını karşılıyor.

Trabzon  Tonya’da yaylalara göçler devam ediyor

Trabzon’un doğal güzelliklerine sahip olan Tonya’da yaylalara göçler devam ederken, yaylacılar renkli görüntüler oluşturmaya devam etmektedir. Yaylacılar, hayvanlarıyla saatlerce yolculuk yapmakta ve yol boyunca su kaynaklarında molalar vererek hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Uzun bir yolculuğun ardından yaylalara ulaşmaktadır.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara