En Az Vakanın Olduğu ikinci İl Gümüşhane oldu

Ev.Gümüşhane

En Az Vakanın Olduğu ikinci İl Gümüşhane oldu

Vakalardaki artış devam ediyor
Gümüşhane’de Kaçak Silah Operasyonu
GÜ’nün uluslararası öğrencileri bayramda yalnız kalmadı

Korona virüs vaka sayılarında riskli illerin yer aldığı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde vatandaşlar uyarılara uymayınca vakalardaki artış da devam etti. Çok Yüksek Riskli İller sınıfında “KIRMIZI” kategoride bulunan Gümüşhane’de vaka sayılarında bir önceki haftaya göre yüzde 1’lik bir artış yaşandı. Karadeniz Bölgesinde artan sayılara bakıldığında Gümüşhane’de günlük vaka sayısı 40-45 arası seyir ederken, kentte entübe hasta sayısı 3 olarak öğrenildi. Kentte ki bu veriler vaka sayılarında iyi yolda olduğu gösteriyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün Türkiye’deki ilk günlerinden itibaren riskli bölgeler arasından kurtulamayan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde vaka sayılarındaki artış sürüyor. Bölgede korona virüsün en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığının tespit edilmesinin ardından Ramazan ayının gelmesiyle bir risk daha ortaya çıktı. Tüm uyarılara rağmen aile içi ziyaretlere devam eden vatandaşlar yasak olmasına rağmen iftarlarda da bir araya geldikleri belirlendi.

Riskli illerin yer aldığı bölgede vaka sayıları artarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10-16 Nisan tarihleri arasında illerin nüfusa oranla Covid-19 vaka haritasını açıkladı. İllere göre haftalık 100 bin kişide görülen Korona virüs vaka sayıları açıklanırken, Trabzon´da vaka oranı 359,28’den 409,90’a, Rize’de 453,31’den 516,03’e, Artvin’de 223,60’tan 230,09’a, Gümüşhane’de 239,23´ten 242,76’ya, Giresun’da ise 591,01´den 624,22’ye yükseldi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 10-16 Nisan 2021 tarihleri arasında 100 bin nüfusa göre İllere Göre Haftalık Vaka Sayısını açıkladı. Yeni kontrollü normalleşme sürecinde Çok Yüksek Riskli İller sınıfında “KIRMIZI” kategoride bulunan Gümüşhane’de vaka sayılarında bir önceki haftaya göre yüzde 1’lik bir artış yaşandı.

100 bin kişide vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 1 oranında düşen Gümüşhane Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yer alan İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı (100 binde) 10-16 Nisan 2021 verilerine göre yüz bin kişiye düşen vaka sayısı bir önceki haftaya göre 239,23’den yüzde 1 oranında artarak 242,76 oldu. Bu rakamla Gümüşhane Türkiye’deki 81 il arasında 56.sıradan 62.sıraya düştü.

İlk 10 sıralamasında Doğu Karadeniz bölgesindeki illerden Giresun sekizinci oldu.

Diğer yandan Gümüşhane’de uygulanan Covid-19 aşı sayısı bugün akşam itibariyle 32 bin 547 doza ulaştı. Birinci doz uygulanan kişi sayısının 19 bin 903 olduğu Gümüşhane’de ikinci doz Covid-19 aşısı uygulanan kişi sayısı 12 bin 644’e yükseldi.

Bakanlığın sitesinde “Vaka” rakamları için “PCR testi pozitif çıkan tüm kişilerin toplamı” tanımı yapılırken “Hasta” tarihi ise şöyle yapılıyor: “Başlangıçtaki test politikamız gereği, semptomlu kişilere test yapılmaktaydı. Tarama testleri ve semptom göstermeden test yaptıranların sayısı artmaya başladığından, başlangıçtaki veri tutarlılığını bozmaması açısından sadece semptomlu vakalara yapılan test sonuçları verilmeye devam edilmiştir. Bu sebeple vaka yerine “Hasta” terimi kullanılmıştır.”

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara