Ev.Siyaset

Özgün yeni Gümüşhane vizyonunu anlattı

Aşkın, başvurusunu yaptı
‘İki Yönlü Düşünmek Zorundayız’
Millet İttifakı Gümüşhane’den umutlu

Öğrencilik yıllarında dahil olduğu Milli Görüş camiası ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı olduğu seçimlerde mahalle temsilcisi olarak bizzat sahada görev alan Yusuf Özgün, 1995 yılında döndüğü Gümüşhane’de Fazilet Partisi kuruluşu döneminde aktif rol aldı. Kuruluşuyla birlikte siyasi hayatına AK Parti saflarında devam eden Özgün, uzun yıllara dayanan Gümüşhane’ye hizmet etme tecrübesi ile şekillenen yaşantısında, Gümüşhane’ye yeni bir vizyon önerisini sundu.

Yeni Gümüşhane Vizyonu olarak adlandırdığı bu girişimi ile Gümüşhane’yi marka şehir haline getirmenin önemini vurgulayan Özgün, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktada her alanda adından söz ettirecek bir Gümüşhane hayalinin olduğunu ifade etti.

Belediyelerin sadece bir hizmet birimi olmanın ötesinde o şehrin kültürünü ve gelişim potansiyelini de yansıtan en önemli kurumlardan biri olduğunu dile getiren Özgün, “Belediyeler, adeta o şehrin hafızası, düşüncesi ve iradesi gibidir. Bu nedenle Belediyenin öncelikli görevi insana dokunmaktır. Tabi, hizmette insanı merkeze aldığımızda Gümüşhane’mize hizmetin de birçok katmanı ortaya çıkıyor.  Kent ve çevreye odaklı olmanın yanında, eğitim, kültür, turizm, spor, ticaret/üretim bütün bu katmaların bir parçasıdır” dedi. 

Bütün bu alanları modern dünyanın gereği bir yaklaşımla, ulusal ve küresel bir çerçevede, yerel fırsatları ve Gümüşhane’nin potansiyellerini harekete geçirecek bir vizyonun parçası olarak kavranması gerektiğine vurgu yapan Özgün, “Nihayetinde bütün bu vizyonun merkezi de insan odaklı bir yönetimle, halkımızın hem doğrudan kendisini hem de temsilcileri ile Belediyemizin karar ve politika belirleme süreçlerine katılımını sağlayacağız. İlimizdeki bütün kamu kurumları, STK’lar, meslek örgütleri, muhtarlıklarımız ve hatta Gümüşhane isminin temsil sorumluluğu bilinciyle ilçelerimiz ile sıkı bir ilişki ve bağ kurmayı zorunlu görmekteyiz. Belediye bu şehrin tutkalı ve özgüveninin adresi olmalıdır. Böylece Gümüşhane’de herkesi kucaklayan ve herkesin görüşüne değer veren bir yönetişim modelini kuracağız” diye konuştu. 

Yeni Gümüşhane Vizyonu etrafında, kent ve çevreye, eğitim, kültür, turizm, spor, ticaret, üretim alanlarında sağlanacak dönüşüm ve oluşturulacak fırsatlar etrafında Gümüşhane’yi marka haline getirmeyi hedeflediklerini aktaran Özgün, “Bunun için kurumsal yapımızın güçlü ve profesyonel bir dönüşüm etrafında şekillendirerek hareket edeceğiz. Tabi bu süreçte üniversitemizin akademik katkılarıyla, bilimsel metotları kullanarak en verimli kurumsal yapıya erişmeye çalışacağız. Belediyemizin kurumsal çatısı altında, belediyemizin odaklandığı her işte öncelikle o mahallin insanları ile doğrudan iletişimde olunacak ve öncelikle onların katkıları bekleyeceğiz. Ayrıca yapılacak hizmetin muhatabı olacak sivil toplum kuruluşlarımızın da değerli katkılarını arayacağız. Şehrimizde dile getirilen üniversite, sivil toplum, vatandaş ve belediye işbirliğinin genel çerçevesi böyle olacak” ifadelerini kullandı. 

Gümüşhane Valiliği ve kamu kurumları ile sıkı bir işbirliği altında olacaklarını belirten Özgün, merkezi idarenin yerel idareler ile bütünleşmesini sağlayarak, bir bütünlük altında tek bir noktaya, Gümüşhane’de yaşayan insanların refah ve kaliteli hizmete erişimine odaklanacaklarını sözlerine ekledi.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara