GÜ dünya üniversiteleri sıralamasında 76 basamak yükseldi

Ev.Gümüşhane

GÜ dünya üniversiteleri sıralamasında 76 basamak yükseldi

Yeni Zigana Tüneli’nin Tanıtım Filmi Yayınlandı
Gümüşhane’de riskli köprünün yıkımı başladı
Günyüzü ve Üçtaş köyleri Gümüşhane’de kaldı

İspanya’nın en büyük araştırma merkezi, Ulusal Araştırma Konseyi (National Research Council)’nun Cybermetrics Ünitesinde 200’den fazla ülke ve 31 binden fazla yüksek öğretim kurumunun web sayfalarından alınan bilgilerle oluşturulmuş Temmuz 2021 Dönemi Üniversiteler Sıralaması yayımlandı. Yapılan sıralamaya göre Gümüşhane Üniversitesi dünya sıralamasında 76 basamak birden yukarı çıkarak 3 bin 188’inci sıradan 3 bin 112’inci sıraya yükseldi. Yayımlanan raporda Gümüşhane Üniversitesi Türkiye’deki 200 üniversite arasından da 105’inci sırada kendisine yer buldu. 

Üniversiteleri etki, açıklık ve mükemmellik sıralamasına göre değerlendiren araştırmada Gümüşhane Üniversitesi’nin etki sıralaması 9 bin 467, açıklık sıralaması 2 bin 219 ve mükemmellik sıralamasında ise 3 bin 210 sırada yer alarak 31 bin üniversite arasından genel sıralamasını 3 bin 112’inci sıraya yükseldi.

Gümüşhane Üniversitesi’nin başarısını her yıl adım adım ileriye doğru götürdüğünü dile getiren Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, yapılan araştırma hakkında şunları söyledi: “Geçen yıl İspanya Ulusal Araştırma Konseyi’nin bünyesinde faaliyet gösteren merkez tarafından yürütülen ‘Webometrics Ranking Web of World Universities’ 2020 Temmuz Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 30000 üniversite araştırmaya alınmıştı. Yapılan bu araştırmada üniversitemiz 3188’inci sırada yer almıştı. Bu yıl ise araştırılan üniversite sayısının 31000’e yükseldiğini görmekteyiz. Üniversitemiz bu yıl da kendine yaraşır bir şekilde sıralamasını 76 basamak birden artırarak 3112’inci sıraya yükseltti. Bu da şu anlama gelmektedir ki; üniversitemiz dünya genelinde araştırma kapsamına giren üniversiteler arasından yüzde 10’luk dilime girme başarısını göstermiştir. Her yıl dünya üniversiteleri arasında yerimizi almak ve bu yükselişin arttığını görmek hem üniversitemiz hem de ilimiz adına büyük bir gururdur. Uluslararası alandaki başarılarımız, aldığımız ödüller ve yaptığımız iş birliktelikleriyle de üniversitemizin görünürlüğünü bundan sonraki süreçte de daha ileri bir seviyeye taşıyacağız. Başarı tek başına elde edilen bir süreç değildir. Bir ekip işi bir adanmışlık işidir. Bizler de üstlendiğimiz bu işi en iyi şekilde yapmanın gayreti içerisindeyiz. Gümüşhane Üniversitesi’nin yakalamış olduğu başarı çıtasında emek veren katkı sunan tüm çalışma arkadaşlarımıza, dostlarımıza ve Gümüşhaneli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Başarılarımızın ilerleyen zamanlarda katlanarak devam etmesini temenni ediyorum.”

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara