Gümüşhane’de ekmek yüzde 23 zamlandı

Ev.Ekonomi

Gümüşhane’de ekmek yüzde 23 zamlandı

Demirel: Simitte ve poğaçada enflasyonla mücadele istiyoruz
Başkan Akçay Ticaret Bakanı Bolat’ı Gümüşhane’ye davet etti
Bektaş’tan emekli zammına tepki

Yüzde 99’u Müslüman olduğu ifade edilen Türkiye’de Müslümanlar için kutsal olan tarihler öncesinde yaşanan ve sosyal medyada “Elin gayrimüslimi özel günlerinde rekor indirimler yapar, bizimkiler özel günlerimizde bindirim yapar” yorumları Gümüşhane’de bir kez daha hayat buldu.

15 TL’lik ekmek 380 grama çekildi

Zamlı tarifeyle birlikte ekmeğin kilogram fiyatı yüzde 23 artarak 32,5 TL’den 40 TL’ye yükselirken her tarifede olduğu gibi bu tarifede de ekmeğin gramajları değiştirildi. 

Zamlı tarifeyle birlikte fırınlarda 15 TL’den satılan 460 gramlık ekmeğin fiyatı değiştirilmeden gramajı 380 grama çekildi. Tarifede 250 gram ekmeğin fiyatı 10 TL olarak belirlenirken Gümüşhane’deki fırınlarda her zamanki gibi bu gramajda ekmek yapılmayacağı değerlendiriliyor.

En ucuz pide 25 TL oldu

Ramazan ayında en çok tüketilen pide fiyatları da zamdan nasibini aldı. En son 7 Ağustos 2023 tarihinde yapılan düzenlemeyle 550 gram sade pidenin 20 TL’ye satıldığı Gümüşhane’de bugün yürürlüğe giren yeni tarifeyle birlikte 500 gram pide 25 TL’den satılacak. Yumurtalı susamlı pidenin fiyatı da 28 TL olarak belirlendiği tarifede 450 gram lavaş 20 TL, 1 kilogram peksimetin fiyatı da 60 TL olarak belirlendi.

Et fiyatları 500 TL’ye dayandı

Her Ramazan ayı öncesinde olduğu gibi ekmek ve pide fiyatlarına zam gelmesinin yanında et fiyatlarının da birkaç hafta içerisinde 500 TL’ye dayandığı ve esnafın sürekli “Ramazan’da da zam gelecek” söylemleriyle vatandaşı strese soktuğu Gümüşhane’de ağırlaşan ekonomik koşullar özellikle asgari ücretli ve emeklilerin alım gücünü günden güne düşürüyor.

Çeşitli bahanelerle yapılan, kontrol edilmeyen, edilemeyen, niçin yapıldığı bile anlaşılamayan zamlar yüzünden vatandaşlar Ramazan ayını zor geçireceklerini ifade etti.

Diğer yandan fırınların zamlı tarife talebinin uzun süre önce verdiği fakat prosedürler gereği tarifenin onayının geciktiği, Türkiye’nin yaklaşık 30 şehrinde ekmeğin kilogram fiyatının 40 TL ve üzerinde olduğu, pide fiyatlarının da çevre illere göre düşük olduğu öğrenildi.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara