Gümüşhane

Gümüşhane Barosundan Kınama

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gümüşhane Barosundan Kınama
Gümüşhane Barosu Başkanı Av.Metin Aslan, dün İstanbul Bakırköy’de silahlı saldırı sonucu öldürülen Av. Servet Bakırtaş’ın sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldüğünü, avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyetin silahtan aldığı güçle ölüm kustuğunu belirterek olayı kınadı.

Yaptığı açıklamada “Bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunla kurban verdik” diye konuşan Aslan, “Edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkûm olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır. Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da o toplumun bir kesimi için utançtır” dedi.

Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktıklarını, sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkûmiyetlerinin acılarını hafifletmediğini kaydeden Aslan, “Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafi olmazsa, bu katil zanlısı da “bir avukat” savunacak. Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Gümüşhane.gen.tr


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sağlık-Sen’den Doktora Silahlı Saldırıya KınamaÖnceki Haber

Sağlık-Sen’den Doktora Silahlı Saldırıya...

Gümüşhane’de 2 Aracın Karıştığı Kazada 4 Kişi YaralandıSonraki Haber

Gümüşhane’de 2 Aracın Karıştığı Kazada 4...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar