Gümüşhane

Zincir Marketlere Sınır Getirilmeli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Zincir Marketlere Sınır Getirilmeli
GESOB Başkanı Kara marketlerin eczaneler gibi nüfusa göre açılması gerektiğin söyledi

Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Beyler Kara, Marketler zincirlerinin Gümüşhane’de çok sayıda olmasını değerlendirdi.

Türkiye'nin 81 il ve 914 ilçesinde şubeler açan ve sayıları on binlerle ifade edilen zincir marketlerin gıdadan temizlik ürünlerine, et ve süt ürünlerinden kozmetiğe, sebze ve meyve reyonundan aktüel ürün olarak adlandırılan elektronik, zücaciye, giyim ve oyuncak sektörüne kadar geniş yelpazede mal hizmet satışı yapması küçük esnafı iş yapamaz hale getirdi.  Gümüşhane’de ise her cadde ve sokağa açılan zincir marketler küçük esnafı bitirmek üzere.  Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Beyler Kara,  Marketler zincirlerinin Gümüşhane’de çok sayıda olmasını değerlendirdi. GESOB Başkan Kara, perakende yasasına ilişkin çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi.

‘Haksız rekabet ortamının son bulmasını istiyoruz’

Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Beyler Kara, “Marketlerin şehir dışına açılması, metre kare standardı getirilmesi ve diğer maddeler ile ilgili Perakende Yasasına ilişkin çalışmaları yakından takip ediyoruz. Marketlerin şube sayıları ve açılış konumlarına kural getirilmesi esnafımız açısından haksız rekabet ortamının son bulmasını sağlarken, fiyatlardaki artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceği için vatandaşın cebi de rahatlayacaktır” diye konuştu.

Başkan Kara, “Uzun zamandır çalışmaları devam eden perakende sektörünü düzenleyen yasanın çalışmaların biran evvel gerçekleşmesini bekliyoruz. Esnafımız her sokakta her köşe başında açılan ve binlerce farklı ürünü tek bir mağazada satan marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken her geçen gün kan kaybediyor. Perakende Sektörünün sadece gündeme gelmesi, çalışmaların yapıldığına dair haberlerin çıkması bile çok tartışılan gıda fiyatlarında durgunluğa sebep oluyor. İşte tam da bu yüzden perakende sektörünü düzenleyen yasanın vakit kaybedilmeden çıkarılması çok önem arz ediyor” dedi.

Marketler eczaneler gibi nüfusa göre açılması gerektiğinin savunan Başkan Kara, “Perakende Yasasında marketlerin şehir dışlarına açılmasıyla birlikte nüfus oranına göre açılış sayılarına kural getirilmesi de çok önemli. Aynı eczanelerde olduğu gibi nüfusa oranlamaya göre açılmalı. 10 bin nüfusu olan bir ilçede 15-20 tane market olması mantıklı bir durum değil. Bu yasa düzenlendiğinde haksız rekabet ortamının son bulacağını ve bununla beraber esnafın ticaretinde de olumlu yönde rekabet ortamı olacağını biliyoruz. Fiyat istikrarının sağlanması daha kolay olacak ve aynı zamanda kırtasiye ürünü kırtasiyeci esnafından, beyaz eşya ürünleri beyaz eşyacıdan, sebze meyveler manavdan, et kasaptan alınacak. Yani herkesin kendi işini yapması, esnaf için de fiyatların düşmesiyle vatandaş için de olumlu sonuçlar doğuracak” ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bizgili camisi açıldıÖnceki Haber

Bizgili camisi açıldı

Yeni Zigana tünelinde ışığa 700 metre kaldıSonraki Haber

Yeni Zigana tünelinde ışığa 700 metre ka...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar