Ev.Teknoloji

iPhone 15 Pro ProRes Videoların Harici Depolamaya Kaydedilmesini Destekliyor

Oppo A18 Tanıtıldı, İşte Özellikleri!
watchOS 9.5 Güncellemesi Yayınlandı
G20 ülkeleri harekete geçti: Kripto paralara yasal düzenleme!

iPhone 15 Pro Harici Depolama

Apple tarafından Wonderlust etkinliği ile tanıtılan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri ile ProRes videolarının doğrudan harici depolamaya kaydedilmesine dikkat çekilmişti. Son olarak iOS 17 Release Candidate sürümündeki kodlar ile bunun gereksinimleri ortaya çıktı.

Apple etkinlikte iPhone 15 Pro modellerinin yeni USB-C bağlantı noktası sayesinde harici depolamaya 60 FPS’de ProRes 4K’ya kadar kayıt yapabileceğini söyledi. Kod, harici depolama cihazlarına kayıt yaparken 60 FPS’de ProRes 2.8K’nın da desteklendiğini ortaya koyuyor. Bunun sadece ProRes 2.8K ve 4K’yı 30 FPS’de destekleyen ve doğrudan bir depolama cihazına kayıt yapılmasına izin vermeyen iPhone 14 Pro’ya göre önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekiliyor. Ek olarak özelliğin çalışması için harici depolama aygıtlarının exFAT veya APFS olarak biçimlendirilmesi gerekiyor. Disk hızı gereksinimlerinin olup olmadığı ise şu an için bilinmiyor.

ProRes, genellikle profesyonel film yapımcıları tarafından kullanılan yüksek kaliteli bir video codec bileşeni olarak karşımıza çıkıyor. Bu formatta kaydedilen videoların depolama alanında çok fazla yer kapladığını da belirtmek gerek. Bu anlamda 4K 60 FPS ProRes video kaydetme sadece yeni A17 Pro yongası ve harici depolama sürücüsüne bağlanma seçeneği sayesinde sunulabilmiş durumda.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara