Kıbrıs Gazileri isim iadesi istedi

Ev.Gümüşhane

Kıbrıs Gazileri isim iadesi istedi

Kış Mevsimi Trafik Tedbirleri Genelgesi Yayımlandı
MHP’li Belediye Tarafından İşten Çıkartılan İşçiler İşçiler Mahkemeye Verdi
Türkiye Cumhuriyeti Kimsenin Oyun Alanı Değildir

Yakın bir zamanda faaliyet geçmesi planlanan Modern Pazar Yerinin ‘Çarşı Gümüşhane’ olarak isimlendirilip tabela asılmasının ardından Kıbrıs Gazileri, 1974 yılından itibaren Kıbrıs Çarşısı olarak bilinen ve hafızalarda yer eden ismin değiştirilmesine tepki gösterdi.

Gaziler adına açıklamalarda bulunan Kıbrıs Gazisi ve Gümüşhane Muharip Gaziler Derneği Başkanı Celil Tanguroğlu, Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarının başında gelen Kıbrıs Barış Harekatından ilham alınarak verilen Kıbrıs Çarşısı isminin yeni yapılan modern pazar yerine verilmesi gerektiğini belirterek, “Tabelayı görünce çok üzüldük. Bu bir nevi Kıbrıs Barış Harekatını ve cephede yer almış biz Gazileri unutmaktır. Sayın Belediye Başkanımız daha önce yaptığı bir açıklamada, kapalı Pazar yeri ismi için istişareler yapacaklarını ve bu şekilde isim belirleyeceklerini söylemişti. Kimlerle istişare yapıldı bilmiyoruz ama keşke Kıbrıs Çarşısı isminden yola çıkarak bizlerle de istişare edilseydi. Kıbrıs Barış Harekatı bitip teskereyle Gümüşhane’ye döndüğümüzde Kıbrıs Çarşısı ismi bizleri ne kadar mutlu edip gururlandırdıysa, bu ismin değiştirilmesi aynı oranda bizleri üzmüştür. Çok geç kalınmadan düzeltilmesini arzu ediyoruz” dedi.

Kıbrıs Çarşısı isminin 1974 yılında merhum Belediye Başkanı Sebahattin Aytaç ve encümenlerinin kararıyla verildiğini anımsatan Tanguroğlu, “Yarım asra yaklaşan bu anlamlı davranışın yine şimdiki Belediye yönetiminin aldığı kararla ortadan kaldırılması ayrı bir üzücü durum. Belediye Başkanımız Sayın Ercan Çimen’den bütün Kıbrıs Gazileri ve Gümüşhaneliler adına Kıbrıs Çarşısı isminin iadesi yönünde ricada bulunuyorum. Lütfen bu tür anlamlı isimler unutulmasın, yaşatılsın” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara