Vakalardaki artış devam ediyor

Ev.Gümüşhane

Vakalardaki artış devam ediyor

Nurettin Canikli: 6’lı masa tam anlamıyla hile yönetim merkezi olarak çalışıyor
Zamlara karşı imza kampanyası başlatıldı
Vali Tanrısever’den okullara ziyaret

Tabloya göre Gümüşhane’de her 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir önceki hafta 275,93 iken 21-27 Ağustos tarihleri arasında yüzde 12’lik artışla 309,1 oldu. Bu rakamla Gümüşhane vaka sayısı sıralamasında Türkiye’deki 81 il arasında geçtiğimiz hafta 14.sıradaki yerini 8.sıraya yükseltti. 

Geçtiğimiz haftalarda günlük ortalama 3-4 pozitif vakanın yerini son haftalarda günlük ortalama 100 ve üzeri sayıda pozitif vakaya bırakan Gümüşhane’de toplum önderleri tarafından sürekli “aşı olun” çağrıları yapılırken, sağlık çalışanları da vatandaşların aşı olması için her türlü imkanı sunuyor. Sıcak havanın da etkisiyle vatandaşların maske-mesafe-temizlik kurallarını ihmal etmeye başladığı da gözlerden kaçmıyor.

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı’nın artık verileri paylaşmaması nedeniyle Gümüşhane’de uygulanan Covid-19 aşı sayısı artık sistemde gözükmezken Gümüşhane’nin en az bir doz aşı olmuş 18 yaş üstü nüfusunun aşılanma oranı ise yüzde 60,9 olarak Türkiye’deki son 5 TURUNCU kategorideki il arasında yer aldı.

Bakanlığın sitesinde “Vaka” rakamları için “PCR testi pozitif çıkan tüm kişilerin toplamı” tanımı yapılırken “Hasta” tarihi ise şöyle yapılıyor: “Başlangıçtaki test politikamız gereği, semptomlu kişilere test yapılmaktaydı. Tarama testleri ve semptom göstermeden test yaptıranların sayısı artmaya başladığından, başlangıçtaki veri tutarlılığını bozmaması açısından sadece semptomlu vakalara yapılan test sonuçları verilmeye devam edilmiştir. Bu sebeple vaka yerine “Hasta” terimi kullanılmıştır.”

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara