Akçay; Önceliğimiz Süleymaniye Kayak Merkezi Projesi

Ev.Turizm

Akçay; Önceliğimiz Süleymaniye Kayak Merkezi Projesi

Gümüşhane’de patpat kazası: 1 ölü 
Komşu Siyasetçiler, Gümüşhane Toprakları Üzerinden Siyaset Yapmaya Devam Ediyor
Gümüşhane’de Feci Kaza; Üçü Ağır Beş Yaralı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu himayesinde Ankara’da gerçekleştirilen Çakırgöl Kış Turizm Merkezi Projesi toplantısının ardından Gümüşhane kamuoyunda yaşanan tartışma sonucu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Gümüşhane’ye geldi.

Gümüşhane Valisi, Gümüşhane Belediye Başkanı ve Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO)’nı ziyaret eden Başkan Genç’in bu görüşmelerde Çakırgöl A. Ş.’nin kurulum süreci hakkında görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi.

Başkan Genç’in Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) ziyareti sonrasında Gümüşkoza gazetemize konuşan GTSO Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane’nin yok sayılarak yapılan projelere olumlu bakmadıklarını belirterek, Gümüşhane’nin de mutlaka bu projelerde yer alması gerektiğini vurguladı. Akçay, “Çakırgöl’e gelince, bizim için Süleymaniye Kayak Merkezi Projesi olmazsa olmaz. Bu yüzden önce Süleymaniye. Süleymaniye’yi yaptıktan sonra diğer projelerimize de geçelim. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç, büyük bir nezaket ve zarafetle ilimizi ziyaret etti ve ticaret ve sanayi odamızı ziyaret ederek bizleri onurlandırdı. Ancak bu ziyaret Çakırgöl’den mi kaynaklı, yoksa belediyeler birliği bölge başkanı seçilmesinden mi kaynaklı bilemiyorum” dedi.

“TURİZMDE DAHA ÇOK YOL KAT ETMELİYİZ”

Akçay, turizmin hem Gümüşhane hem Trabzon hem de Türkiye için en önemli sektörlerden biri olduğunu belirterek, “İlimiz turizmden daha çok pay almayı hak eden bir il olmakla beraber, hak ettiğimiz turizm payını alamıyoruz. Bugün Limni Gölü’nün yolu Londra Asfaltı gibi yapılmış, Süleymaniye Mahallesi yolu da aynı şekilde. Duble yollarla turizm destinasyon alanlarımıza değer katılmış. Özellikle Süleymaniye’nin altyapısı eksiksiz olarak tamamlanmış. Doğalgazı, suyu, kanalizasyonu, elektriği ve yolu muntazam bir şekilde yapılmış. Ancak bunlar yeterli değil. Turizmde daha çok yol kat etmeliyiz. Tarihi varlıklarımızı ve doğal zenginliklerimizi ön plana çıkaracak çalışmaları hızlandırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“SÜLEYMANİYE VE ÇAKIRGÖL BİRLİKTE YÜRÜTÜLMELİ”

Ankara’da yapılan toplantının organize bir toplantı olmadığını ve Gümüşhane’deki ortak paydaşların da bu tür toplantılara dâhil edilmesi gerektiğini belirten Akçay, “Çakırgöl projesi yapılırsa Süleymaniye projesinin rafa kalkmasından endişeliyiz. Sadece Çakırgöl projesi üzerinde durmaya gönlümüz razı değil. Süleymaniye’yle Çakırgöl’ü birlikte yürütelim ve bunlar birbirini desteklesin. Bölgesel kalkınmayı hedefliyorsak iki projeyi birlikte yürütmeliyiz” dedi.

Çakırgöl projesinin büyük ve maliyetli olduğuna dikkat çeken Akçay, “Trabzon’daki arkadaşlarımız, yabancı bir yatırımcıyla bu işi yapmayı düşünüyorlar. Hiçbir sorun yok, ancak bunun altyapısı önce kamu kaynaklarıyla yapılacak. O yüzden biz, kamu kaynaklarının yirmide birine denk gelmeyecek bir maliyetle Süleymaniye’yi yapabiliriz. Süleymaniye kayak tesisi için tüm mekanik malzemelerimiz hazır. Bu proje tasarruf tedbirlerine takılacak bir proje değildir. Gümüşhane gibi sürekli göç veren ve ekonomik olarak Türkiye’nin gelişme hızına yetişemeyen bir ilde tasarruf tedbirlerini kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Ahmet Metin Genç’in, ayın 22’sinde Kültür ve Turizm Bakanı ve muhtemelen diğer ilgili bakanların katılacağı bir toplantı düzenleyeceğini belirten Akçay, bu toplantıya Gümüşhane’nin siyasi iradesinin, yerel yönetiminin ve mülki idaresinin de davet edildiğini söyledi. “Eğer bizim siyasi irademiz, mülki amirimiz ve yerel yöneticimiz toplantıya katılırsa, ben de katılırım. Bu projelerin Gümüşhane ve Trabzon’un iş birliği halinde yapılması ancak bu şekilde mümkün olabilir. Bu davet, Gümüşhane ile birlikte hareket edelim ve bölgesel kalkınmaya birlikte değer katalım ifadesidir” dedi.

“BU TOPLANTI GÜMÜŞHANE TURİZMİ İÇİN MİHENK TAŞI OLACAK”

Toplantının Çakırgöl ve turizm ile ilgili ön fikirler vereceğine inandığını belirten Akçay, “Trabzon ile eşit şartlarda iş birliği yapmak Gümüşhane’nin menfaatinedir. Trabzon’un gücünden faydalanmalıyız. Trabzon’un gücüyle Gümüşhane’nin gücünü birleştirirsek Ankara’da daha güçlü olacağımıza inanıyorum. Ayın 22’sindeki toplantı bu konuda çok önemli bir mihenk taşı olacak ve ana hatlarıyla yol haritası ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara