Ev.Gümüşhane

Gümüşhane’ye Yatırım Yapmak İsteyenlere Teşvik Desteği

Gümüşhane’de kurtuluş konseri
Belediye Başkanı Ziya Yılmaz vefat etti
Ramazan Bayramı kutlandı

Toplantıda, yatırım teşvik belgesi, genel teşvik uygulamaları, bölgesel teşvik uygulamaları, cazibe merkezleri programı ve teknik destek programları hakkında bilgi verildi.

DOKA Gümüşhane Temsilcisi Esra Tunç, Gümüşhane’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer aldığını ve beşinci bölge teşviklerinden faydalandığını belirterek, “Bölgemizde yatırım yapmak isteyen yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren desteği ve faiz indirimi gibi teşvikler sağlanıyor” dedi.

Bölgesel teşviklerin yatırımın yapıldığı sektöre, yatırım tutarına ve istihdam edilen işçi sayısına göre değiştiğini ifade eden Tunç, “Örneğin, 5 milyon TL’lik bir yatırım yapan ve 10 işçi istihdam eden bir firmaya, yatırımının %50’si kadar vergi indirimi sağlanıyor. Bu da 2.5 milyon TL’lik bir indirim anlamına geliyor” diye konuştu.

Tunç, cazibe merkezleri programının da özellikle imalat sanayi yatırımları için önemli bir destek olduğunu belirterek, “Bu program kapsamında, 2 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapan ve 100 kişi ve üzeri istihdam sağlayan firmalara, sigorta primi işveren desteği ve enerji desteği sağlanıyor” dedi.

Teknik destek programının da yatırımcılara önemli avantajlar sunduğunu belirten Tunç, “Bu program kapsamında, yatırımcılara proje danışmanlığı, pazar araştırması, eğitim ve sertifikasyon gibi konularda destek sağlanıyor” diye konuştu.

Toplantı sonunda, katılımcıların sorularını yanıtlayan Tunç, yatırım yapmak isteyenlere yönelik desteklerden faydalanmak için yatırımadestek.com’a başvurmaları gerektiğini hatırlattı.

Paylaş

YORUMLAR

WordPress: 0
DISQUS:
Ana Sayfa
Video
Ara