Ev.Gümüşhane

Gürler Datça’ya aday adayı oldu

Doğankent Belediye Başkanı Özden’den Tartışma Yaratacak Açıklama
Üstün yeniden başkan seçildi
Aslan’dan buruk Avukatlar Günü mesajı

Doğa hakları konusunda önemli çalışmaları olan Gürler, doğa koruma, doğal kaynak planlama ve afet yönetimi konularındaki ulusal ve uluslararası büyük projelerde görev almış, deneyimli bir kamu yöneticisi kimliğiyle CHP’de çok saygın bir yere sahip. 

Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yaptığı dönemlerde ilanı yapılan tüm milli parkların planlama çalışmalarında görev alan Gürler, Marmaris Milli Parkı ve Datça Yarımadası doğal dokusunun korunması için yaptığı çalışmalar ile tanınıyor. 

Jeolojik miras ve jeoturizm konusundaki ülkemizde başlatılan ilk büyük ulusal envanter programının yürütme kurulu üyeliğini de yapan Gürler, aynı dönemlerde TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Sekreterliği ile Doğa ve Çevre Derneği Başkanlığı görevlerini de üstlenmişti. 

Uzun yıllar Adalet Bakanlığı Müşavirliği görevinde bulunan Gürler, bu süre zarfında imar planlarına esas Jeolojik Jeoteknik etüdler, yeraltı suları araştırmaları ile deprem güçlendirme projeleri üzerine çalışmaları yönetti. 

2010 yılında Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan seçildiği kurultay sonrasında CHP Genel Merkezinde Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcılığı Başdanışmanı olarak görevlendirilip, ardından 2011 Genel seçimlerinde Gümüşhane Milletvekili adayı olmuştu. 

2016-2019 yılları arasında Muğla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Osman Gürün tarafından yapılan görevlendirme ile Jeotermal kaynakların sağlık turizmine kazandırılması ve turizmin on iki aya yayılarak bölgede kalkınmaya ve istihdama katkı yapması üzerine başlatılan ArGe çalışmasının koordinasyonunu üstlenmiş olan Gürler, bu dönemde Muğla’daki tüm sahaların ve Datça yarımadasındaki sıcak su kaynaklarının potansiyeli üzerine kapsamlı araştırmalara imza atmıştı. 

WWF Türkiye, Doğa Koruma Merkezi, TEMA vakfı, Doğa Koruma Vakfı gibi saygın çevreci kuruluşlarla çok sayıda proje ortaklığı yapmış olan Gürler, erozyonla mücadele, yaban hayatının korunması, su kaynaklarının yönetimi gibi çok farklı alanlarda büyük ölçekli dış kaynaklı projelerin içerisindeki başarılı hizmetleri ile de tanınıyor. 

2019 yerel seçimleri ardından Mansur Yavaş tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi kuruluşu görevine getirilen Gürler, Maraş ve Hatay depremlerine anında müdahale eden ABB ekiplerinin başında, aynı gün bölgeye öğleden önce ulaşıp, enkazdan canlı kurtarma çalışmaları ve ardından yardımların koordinasyonu görevini yürüterek, ABB’nin deprem bölgesinde takdir edilen faaliyetlerinin içerisinde yer almıştı. 

Datça Belediye Başkanlığı için aday adaylığı müracaatını yapan Mutlu Gürler, ilçe başkanlığı önünde kendisini karşılamak için gelen heyecanlı topluluğa hitaben yaptığı konuşmada, Datça’nın doğal zenginliklerinin korunması ve turizmin yeni bir yaklaşımla bütünlüklü olarak ele alınarak, bölgenin ekoturizm karakterinin öne çıkarılması yanında, susuzluk başta olmak üzere ulaşım ve altyapı sorunlarının çözümü konularının öncelikleri arasında olacağına işaret etti.

Katılımcı bir anlayışla, tüm Datça sakinlerinin görüş ve beklentilerini çalışmalarına yansıtma sözünü veren Gürler, depremlerle sürekli sarsılan Ege ve Akdeniz havzasının içinde bulunan Datça için, bütünlüklü bir afet müdahale planını oluşturarak, sel ve taşkınlar başta olmak üzere iklim değişikliğine bağlı yeni afet türlerini de öngören bir anlayışla, Datça’yı dirençli kentler konusunda da örnek bir yerel yönetim modeline kavuşturmayı hedeflediğini ifade etti.

Bölgenin sakin şehir havasına ve eşsiz zenginlik sunan coğrafyasına yakışır bir kentsel planlama için, bekleyen ve birikmiş sorunları biliyoruz, kamu yönetimindeki deneyimlerimiz ve başta Muğla Büyükşehir belediyemiz olmak üzere kurumlarla etkin işbirliği ile bu sorunları Datça sakinleri ile birlikte, dayanışma duygusu içerisinde aşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bu onurlu görev için atmakta olduğum bu ilk adımda bizleri yalnız bırakmayan tüm Datça sakinlerine ve partimizin emektar kadrolarına, Datça’nın korunmasına katkı yapmış tüm geçmiş dönem belediye başkanlarımız ve çalışma arkadaşlarına saygılarımı sunuyorum, diyerek dosyasını İlçe Başkanlığına teslim eden Gürler, daha sonra ilçe yönetimi ve STK temsilcileri ile kanaat önderlerinden oluşan bir grupla akşam yemeğinde buluşmak üzere törenden ayrıldı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara