Nas: Bu emekli aylıklarıyla 2024 yılına değil, ancak 2021 yılına geri döneriz

Ev.Gümüşhane

Nas: Bu emekli aylıklarıyla 2024 yılına değil, ancak 2021 yılına geri döneriz

Yeni Zigana Tüneli’nde ışığa Son 2 km
Geçmişte Gümüşhane çıktı
Sümeyra’ya akülü sandalyesini elleriyle teslim etti

Memur-Sen bünyesinde faaliyet gösteren Emekli Memur-Sen Gümüşhane teşkilatı başkanı olan emekli öğretmen Sebahattin Nas, emeklilerin ekonomik durumu, kazanımları, 2024 yılından beklentileri üzerine basın açıklaması yaptı.

Emekliliğin, huzur, sakinlik ve özgürlük demek olduğunu kaydeden Nas, huzura, sakinliğe, özgürlüğe ve örgütlülüğe ulaşmak için mücadele eden emeklilerin hayatın her anında ve alanında mücadele ettiğini söyledi.

“Sistem; emeklileri devlete yük ve maliyet olarak gösteriyor”

Çalışma hayatındaki sorunların çözümü için mücadele verirken, şimdi de emeklilik döneminde yaşadıkları sorunların çözümü için mücadele vermek zorunda olduklarını ifade eden Nas, “Çünkü emekli aylıklarımız kiraya yetmiyor, mutfak masraflarımızı karşılamıyor, bakkal market fiyatlarına yetişemiyor, doğalgaz, elektrik ve su faturalarını ödeyemiyor. Mevcut aylıklarımızla ay sonunu nasıl getireceğiz sorusuyla günlerimizi geçiriyoruz. Emekli olunca rahat bir hayat yaşarız ümidiyle; çalıştık, çabaladık, devletimize prim ödedik, milletimize hizmet ettik, ülkemizin gelişmesine ve büyümesine katkı sağladık. Bugün geldiğimiz noktada, içinde bulunduğumuz sistem; emeklileri devlete yük ve maliyet olarak gösteriyor. Bu bakış açısı, sosyal devlet ilkesiyle de Büyük ve Güçlü Türkiye profiliyle de uyuşmuyor. Hayatımızın geri kalan kısmını; insan onuruna yakışır bir maaş elde ederek, kaygısız ve mutlu geçirmek bizlerin en doğal hakkıdır” dedi.

“Bu emekli aylıklarıyla 2024 yılına değil, ancak 2021 yılına geri döneriz”

Birkaç gün önce 2024 yılı için asgari ücrete yüzde 49’a yakın artış yapılarak 17 bin TL olarak belirlendiğini hatırlatan Nas, “Aralık ayı enflasyon rakamının açıklanmasıyla birlikte kamu görevlisi ve emeklilerinin de alacağı artış oranı belli olacak. Emekli kardeşlerimiz adına bir hususu açıkça ifade etmek istiyorum. Emekli aylıklarımız düzeltilmezse, kamu görevlilerine yapılan 8.077 TL iyileştirme emekli aylıklarına yansıtılmazsa, emekli aylığı ve görev aylığı arasındaki büyük uçurum kapatılmazsa, asgari ücretin bile altındaki emekli aylıklarıyla 2024 yılına değil, ancak 2021 yılına geri döneriz.  Bu durumun özeti şudur: emekliler 3 yıl geriden geliyor, aldıkları maaş 3 yıl önceki ekonomik koşulları ancak karşılıyor. Özellikle kamu görevlisi emeklilerine yapılmayan 8.077 TL ilave ödeme, çalışma hayatını da sosyal hayatı da bir bütün olarak temelden sarstı. Çalışan kamu görevlileri de en az emekliler kadar tedirgin ve bu çifte standarttan endişelidir. Kamu görevlileri, emekli olduğunda %50’den fazla maaşlarının düşeceğini bildiği için emekli olmamakta, emeklilik hayali bile kurmamaktadır” ifadelerini kullandı.

“Bu sorun emeklilerin değil, emekli olacak herkesin sorunudur”

Yarın emekli olacak herkesin bugünden sorunu görerek kendilerine destek vermelerini isteyen Nas, “Bu sorun emeklilerin değil, emekli olacak herkesin sorunudur. Emekli aylıkları, bir ülkenin standartlarını, değerlerini ve adalet terazisini belirleyen en somut veridir. Gelişmiş ülkeler emeklilerini, el üstünde tutup, haklarını artırmak, hayat standartlarını yükseltmek için düzenleme yapmaktadır. Emeklilerin cebindeki parayı azaltmak, küçük hesaplarla büyük maliyetler üretmek, devlet anlayışımızla uyuşmamaktadır. Sadece emekliler ve sabit gelirlileri kapsayan; mali disiplin ve sıkılaşma politikaları, bütçe tasarrufu ve tedbirler, gelir azaltıcı gider artırıcı uygulamalar, büyük ve Güçlü Türkiye vizyonumuzla uyuşmamaktadır. Biz devletimizin; büyüklüğünü, gücünü, kapasitesini biliyoruz” dedi.

“Biz, adil olmayanı, ayrıcalıklı olanı ya da hakkımızdan fazlasını istemiyoruz”

Türkiye’nin ülkesi için emek verenlere küçük hesaplar yapmayacak kadar büyük, vatandaşlarına, çalışanlarına, emeklilerine hakkını tam anlamıyla verecek kadar güçlü bir ülke olduğunu dile getiren Nas, “Biz, adil olmayanı, ayrıcalıklı olanı ya da hakkımızdan fazlasını istemiyoruz. Devletimizin, insanı önceleyen ve önemseyen bakış açısıyla; birçok uygulamayı hayata geçirdiğini, her bir sözünü fiiliyata döktüğünü, mazlumun, mağdurun yanında, adaletsizliğin karşısında olduğunu biliyoruz. Devletimizden beklentimiz; Uygulamadaki eksiklikleri gidermesi, Emeklilerin geçim derdini ortadan kaldırması, Emeklilerin haklı mücadelesini görmesi, Emeklilerin sesini duyması ve toplumsal maliyete zemin oluşturmamasıdır. Bu sebeple, kamu görevlisi emeklileri başta olmak üzere emeklilerin; aylıklarının artırılması, ilave ödemenin emeklilere yansıtılması, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkartılması ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması talebimizi bir kez daha buradan ifade ediyoruz” diye konuştu.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara