Kurtuluş mesajları

Ev.Gümüşhane

Kurtuluş mesajları

Kürtün Halk Eğitimi Merkezi’nden yılsonu sergisi
Kelkit’in Yüzünde Çiçekler Açacak
“Kalmadı Emmi” büyük beğeni aldı

VALİ ALPER TANRISEVER

“Şanlı tarihimiz, Türk Milletinin bağımsız yaşama tutkusu ile varlığını sürdürmek için yaptığı inanılması güç mücadelelere ve savaşlara sahne olmuş nice kahramanlık destanı ile doludur. Sevinç, gurur ve coşku ile kutlamanın mutluluğunu yaşayacağımız Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluş günü de istiklali uğruna ölmeyi göze almış bir milletin topyekûn zaferi olarak hafızalara nakşedilmiştir.

Ülkesini sadece imanına ve vatanseverliğine güvenerek koruyan, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden mevzilerde yüreğiyle çarpışan ve bu amaç uğruna kanlarını döken kahraman ecdadımız ilelebet milletimizin gönlünde yaşayacaklardır. Bu topraklar için canı pahasına mücadele veren şehit ve gazilerin torunları olan bizler, tarihimizi en iyi şekilde öğrenmeli, anlamalı ve geçmişimizden ders alarak geleceğimize yön vermeliyiz.

İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 106 yıl önceki ruh ve heyecanla idrak ettiğimiz bugün vesilesiyle, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Gümüşhaneli hemşehrilerimizin 15 Şubat Kurtuluş Günü’nü kutluyor, en kalbi sevgi ve saygılarımı iletiyorum.”

MİLLETVEKİLİ AV.CELALETTİN KÖSE

“İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 106.yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı’yla birlikte tüm yurtta olduğu gibi Gümüşhaneli hemşehrilerimiz de ülkemizin savunmasında aktif rol almışlardır. Düşman işgaline karşı, şehrimiz kahraman ecdadımızın destansı mücadelesinin sonunda Torul 14 Şubat, Gümüşhane 15 Şubat, Kelkit ise 17 Şubat 1918’de istiklaline kavuşmuştur.

Ecdadın bu kararlı mücadelesi bizlere örnek olmalı, ülkemizi tehdit eden tüm unsurlara karşı bu ruhu her daim canlı tutmalıyız. Aziz şehitlerimizin bizlere miras olarak bıraktığı vatanımızın her karış toprağına sahip çıkmalı ve bu emaneti gelecek nesillere en iyi şekilde teslim etmeliyiz. 15 Şubat’ta düşman işgaline boyun eğmeyen bu aziz şehir, şimdi de zalimlere karşı mazlumların yanında olmaya devam edecektir. Ecdadımızdan emanet kalan bu vatanı, terör örgütlerinin bölmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Gümüşhane, geçmişte olduğu gibi şimdi de kardeşliğin ve hoşgörünün şehri olmaya devam edecektir.

Bizler bu anlayışla tüm vatandaşlarımızın huzur ve barış ortamında yaşamlarını sürdürmeleri için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.  Gümüşhane’ye değer katmak ve katkı sağlamak için sorunlarımızın tespiti ve çözümü noktasında şehrin tüm paydaşlarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdükçe, inanıyorum ki şehrimiz, hedeflediğimiz noktalara en kısa sürede ulaşacaktır. 

Bu vesileyle 15 Şubat Gümüşhane’nin Kurtuluş Günü’nde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülkemizin bağımsızlığı için mücadele eden aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Gümüşhaneli hemşerilerimin bu gurur gününü kutluyorum.”

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

“15 Şubat 2024 Perşembe günü, şirin ilimiz Gümüşhane’nin 1. Dünya Savaşı’nda uğradığı Rus işgalinden kurtuluşunun 106. yıldönümünü kutlayacağız. 

Gümüşhane; işgal yıllarındaki zorlu direnişiyle Kafkas Cephesi’nin Çanakkale’si olmuştur. Eğer Ruslar Gümüşhane cephesini aşmış olsalardı Anadolu’nun içlerine daha kolay yürüyecekler ve hedeflerine daha kolay ulaşabileceklerdi.

Gümüşhane ve ilçelerinde dağlarımız bugün bile hep o şanlı direnişin hatırası olan şehit mezarları ve kazılmış siperlerle doludur.  

Rusların Anadolu’da gelebildiği son noktalar Torul ve Kürtün’ün yüksek rakımlı dağlarıdır. Bu dağlarda Ruslarla çetin muharebeler yapılmış ve Ruslar;  Gümüşhane’deki  ordu ve millet birlikteliği ile gösterilen mukavemeti kıramayıp  Şirin ilimiz Gümüşhane’yi terk edip gitmişlerdir. Kürtün Kabaktepe zirvesindeki şehitliğimizde yatan kahraman askerlerimiz, Rus askerlerinin püskürtülmesinde adeta destan yazarak şehadet makamına yükselmişlerdir. Allah hepsine rahmet etsin.

Birinci Dünya Savaşı ve arkasından İstiklal Harbi bize göstermiştir ki, istiklale âşık bu millet vatanı için, devleti için, dini için, namusu için, bayrağı için, istiklal ve istikbali için yokluklar içinde kurtuluş zaferi yazmıştır. İşte Gümüşhane’nin işgalden kurtuluşu bu tarihin altın sayfalarından sadece birdir.

Gümüşhane’yi sadece Ruslar işgal etmemiş, Ermeni çetecileri de en büyük ihanetlerden birini yapmıştır. İşgal yıllarında şehrimizin iki önemli ismi Hafız Mehmet Karaarslan ve Hüseyin Hüsnü Selçuk Ermeni çetecilerin suikastleriyle şehit olmuşlardır. Şehit Hafız Mehmet’in kabri Bağlarbaşı Mahallesi’nde, Şehit Hüseyin Hüsnü Selçuk’un kabri ise Hasan Bey Mahallesi’ndedir. Yine Aynı şekilde diğer bir kahramanımız da o günlerde Rus askerleri tarafından şehit edilen Kızılköy’den Ömer Doğru’dur. Ömer Doğru’nun da kabri Kızılköy Hamzalı mezarlığındadır. 

Bu toprakları bize vatan kılmak için, istiklalimiz ve istikbalimiz uğrunda bir gül bahçesine düşercesine toprağa giren tüm şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kurtuluş Savaşımızı kazanarak bizlere son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurucu Meclisimizin ve ordumuzun tüm mensuplarını da rahmet ve şükran duygularımla yâd ediyorum.

Gümüşhanemizin kurtuluş günü vesilesi ile Allah (c.c.) dan duamız, bir daha bu temiz, mübarek topraklara düşman çizmesi basmasın. Birliğimiz, dirliğimiz daim olsun. Kurtuluş günümüz kutlu olsun.”

REKTÖR PROF.DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK

“15 Şubat tarihi, Gümüşhanemizin tarihinde altın harflerle yazılan bir dönüm noktasıdır. Ülkemizin dört bir köşesinde yakılan kurtuluş meşalesiyle beraber Gümüşhane ilimiz, 15 Şubat 1918 tarihinde verdiği çetin mücadeleler sonucunda düşman işgalinden kurtulmuştur. Gümüşhane halkı vatan topraklarına yönelik başlatılan düşman işgaline karşı kahramanca bir mücadele vermiş ve işgal altındaki bu güzel şehir özgürlüğüne kavuşmuştur. Gümüşhaneli kahramanlarımız, vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusuyla kendi canlarını feda etmekten çekinmemişlerdir. Bu mücadele ruhu, Gümüşhanemizin tarihine altın harflerle kazınmıştır. Gümüşhane Üniversitesi ailesi olarak, bu kahramanlarımızı minnetle anıyoruz. Onların gösterdiği fedakârlık ve cesaret, bizlere yol gösterici olmaya devam etmektedir. Gelecek nesillere daha güçlü ve müreffeh bir Gümüşhane bırakmak için birlikte çalışmalı, kardeşlik ve dayanışma ruhumuzu her zaman canlı tutmalıyız. Gümüşhane’nin kurtuluşunun yıldönümünde, birlik ve beraberlik içinde olmanın önemini bir kez daha hatırlamalıyız. Ancak o zaman verilen mücadelelerin bir anlamı ve değeri olur. 

Bu vesileyle de Gümüşhanemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 106’ncı yıldönümünü kutluyor, Ülkemizin bağımsızlığı için mücadele eden tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimize de sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.”
 

GTSO BAŞKANI İSMAİL AKÇAY

“Osmanlı devletinin çöküş süreci ile birlikte başlayan siyasi ve askeri boşluk ile işgalci güçler ülkemizin her bir köşesini ele geçirerek işgal etmeye başlamış, işgal ettikleri bölgelerde milletimizi de bu kutsal vatan topraklardan söküp atma gayretiyle ellerinden gelen tüm zulmü ve nefreti göstermişlerdir. Bu zulme ve işgal güçlerine dur demek amacıyla Büyük devlet adamı Mustafa Kemal önderliğinde yakılan Kurtuluş Mücadelesi ateşi milletimizin vatan ve hürriyetine olan düşkünlüğü ile birlikte Anadolu topraklarında adeta kocaman bir ateş çemberine dönüşmüş, neredeyse yok denilecek kısıtlı imkanlarla son teknoloji ve silahlarla donatılmış güçlü işgalci ordularını bu ülkenin topraklarından söküp atmışlardır. Şanlı ordumuz ve aziz milletimizin verdiği bu kutlu mücadele sonucunda işgal altında olan şehrimizde 15 Şubat 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmıştır. Sözlerimi tamamlamadan önce bu vatan toprakları için milletimizin hürriyeti için canını vermekten çekinmeden mücadele ederek şehit düşmüş tüm neslimize ve şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlık ve kuvvet dileyerek, şehrimizin düşman işgalinden  kurtuluş günü olan 15 Şubat’ın şehrimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

GÜMÜŞHANE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 106.YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI

15 ŞUBAT 2024

09.15 Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, Merkez İlçe İl Genel Meclis Üyeleri’nin İl Jandarma Komutanlığını ziyareti.
10.30 Atatürk Anıtına Çelenklerin Sunumu
10.45 Bayram Geçit Töreni (Zafer Meydanı)
    * 3 gazi tarafından Valimiz Sayın Alper Tanrısever’e Türk bayrağı,
    * Belediye başkanı Sayın Ercan Çimen’e şehrin anahtarı,
    * İl Jandarma Komutanı Sayın Albay Serhat Demiral’a kurtarılmış vatan toprağı verilmesi,
    * Valimiz, Belediye Başkanımız, İl Jandarma Komutanımız tarafından gazilerimize birer buket takdimi,
    * Belediye Başkanı sayın Ercan Çimen tarafından günün anlamı ile ilgili konuşma yapılması,
    * Kurtuluş’un 106.  Yıldönümü nedeniyle sayın Cumhurbaşkanımız Recep tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajının okunması.
    * Gaziler adına bir gazimizin konuşması,
    * Öğrenci şiirlerinin okunması,
    * Resim, Şiir ve yol koşusunda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi,
    * Halkoyunları gösterileri
12.00 – Zeki Kadirbeyoğlu Konağı ve Hamam açılış töreni (Süleymaniye Mahallesi)
12.10 Kemaliye Camii’nde öğlen namazı öncesi, günün anlam ve önemi ile ilgili vaaz,

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara