Ramazan’da gıda denetimleri artırıldı

Ev.Gümüşhane

Ramazan’da gıda denetimleri artırıldı

Elektrik akımına kapılan imam kurtarılamadı
Bayramın Vazgeçilmezlerinden Biriside Limni Gölü Oldu
Gümüşhane Üniversitesi’nde Doğa Turizmi Paneli gerçekleştirildi

Özellikle Ramazan ayında tüketimi artan tatlı, ekmek, unlu mamuller, et ve süt ürünlerine yönelik işletmelere ve toplu tüketim yerlerine denetimlere hız verilirken ‘Ramazan Paketi’ adı altına birçok gıdanın bir arada yer aldığı paketlerin son tüketim tarihi ve etiket bilgileri de kontrol ediliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, denetimlerde özellikle toplu tüketim işyerleri, toplu iftarların yapıldığı yerler ve tedarikçileri, gıda satış yerleri, pastane, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri, ekmek-ekmek çeşitleri ile pide üretim ve satış yerlerine gerekli her türlü hijyen tedbirinin eksiksiz uygulanması yönünde kontroller yapılarak bu konuda gıda işletmeleri bilgilendirdiklerini, denetimler esnasında ‘Ramazan Paketi’ adı altına birçok gıdanın bir arada yer aldığı paketlerin son tüketim tarihi ve etiket bilgilerinin de kontrol edilerek gerekli durumda analiz edilmek için ürünlerden numune alındığını söyledi.

Denetimlerde ayrıca işletmelerin kayıt ve onay belgeleri, fiziki ortamları ve hijyenik şartlara uygunluklarının kontrolleri yapılarak, işletme sahipleri ve çalışanları gıda güvenliği ve personel hijyeni konularında bilgilendirmeler yapıldığını dile getiren Kıraç, hijyen esaslarına aykırı hareket eden işletmelerin uyarıldığını kaydetti.

Gıda hareketliliğinin arttığı Ramazan ayı boyunca en büyük gıda denetçisinin vatandaşların kendisinin olduğunu belirten Kıraç, vatandaşları karşılaştıkları sorunları ALO GIDA 174 hattını veya 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp Gıda İhbar Hattı’na arayarak bildirmelerini istedi.

Paylaş

YORUMLAR

WordPress: 0
DISQUS:
Ana Sayfa
Video
Ara