Aslan trafik uygulamalarını eleştirdi

Ev.Gümüşhane

Aslan trafik uygulamalarını eleştirdi

Gümüşhane birinci oldu
Kısıtlamalara sınav ve seçim ayarı
Başkan Çimen’den 28 Şubat mesajı

“Özgürlük esas; sınırlama istisna olmalıdır”

Yaptığı açıklamada anayasanın temel hak ve özgürlüklerin güvencesi olmakla beraber devletin görevlerini, işleyişini ortaya koyduğunu aynı zamanda toplumsal bir anlaşmayı ifade ettiğini kaydeden Aslan, “Özgürlük esas; sınırlama istisna olmalıdır. Bununla birlikte devletin hakların niteliğine göre pozitif ve negatif sorumlulukları mevcuttur. Negatiften kastedilen hakların özgürce kullanımına müdahale edilmemesi, kullanım alanlarının güvence altına alınmasıdır” dedi.

“Türkiye’nin hiçbir ilinde görülmeyen Karayolu trafik uygulamaları ilimiz de uygulanmakta”

Temel hak ve özgürlükler ile seyahat özgürlüğü de Anayasada güvence altına alınmış olup en temel ve vazgeçilmez haklar arasında olduğunu ifade eden Aslan, “Ancak hiçbir hakkını tam olarak alamayan ilimiz maalesef bu konuda da payına düşeni almaktadır. Türkiye’nin hiçbir ilinde görülmeyen Karayolu trafik uygulamaları ilimiz de uygulanmakta olup giderek de artırılmaktadır. Bu yukarıda değindiğimiz haklara açıkça saldırı niteliğinde orantısız ve gereğinden çok çok fazladır. Şehrin girişi ile çıkışı 10 km olan bir ilde 4-5 yerde uygulama olmasının hiçbir izahı olamaz. Gümüşhane tarihi boyunca suç oranı en düşük illerin başında gelirken bu uygulamaların altın kalpli olduğunu söylediğiniz insanlara reva görülmesi düşündürücü ve manidardır” diye konuştu.

“Ana yolda 2 kilometrede bir uygulamaya girmek bu şehrin insanına haksızlık”

Şehir merkezindeki trafik keşmekeşliği aşikârken ana yolda da 2 kilometrede bir uygulamaya girmenin bu şehrin insanına haksızlık olduğunu belirten Aslan, “Hele hele sözüm ona turizm şovlarının kol gezdiği şu dönemde böyle bir şehre dışardan giriş yapanların neler düşüneceği orta olup kimsenin bu tutum karşısında hoşnut olmayacağı kesindir. Turist özgürlük sever, turist rahatlık sever, turist gönlünce yiyip içeceği restoran ister, otopark ister. Hiçbir turist bir şehre girerken 2 km arayla aranmak ve sorgulanmak ve kaldığı beş yıldızlı otele baskın yapılmasını da istemez. Önce bunu çözelim sonra turizmi konuşalım. Aksi takdirde biraz riyakârlığa kaçıyor davranışlar. Biz Gümüşhane Barosu olarak daima hak ve özgürlükten yana olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi belirterek bu hususta ilgililerin şehrimize sahip çıkmalarını ve orantısız ve kanunun özüne aykırı bir şekilde yapılan bu uygulamalara son verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara