Ev.Gümüşhane

Dikkat…! O En Zehirli Bitkilerden Biri

Karayolları’nın taşeron işçileri kadro istiyor
Torul’da Kut’ül Amare zaferinin 108. yıldönümü kutlandı
Gümüşhane’de yoğunlaştırılmış Covid-19 denetimi

En Zehirli Bitkilerden Biri; Her Gün Yanından Geçiyoruz

Gümüşhane kent merkezinde dünyanın en zehirli bitkilerinden biri bulunuyor. Oltanbey Müze Sokak girişinde bulunan kayalık alanda fotoğraflanan bitki, tüm parçalarıyla dünyanın en zehirli bitkileri arasında gösteriliyor. Yüzlerce Gümüşhanelinin kenarından geçip gittiği boru otu, dikenli tohum topları ile dikkat çekerken, henüz açmamış çiçeklerinin ise birkaç gün içerisinde kendisini göstermesi bekleniyor.

Çok yüksek alkaloid içeriği nedeniyle ön plana çıkan bitki, Boru çiçeği ( Datura stramonium ) olarak adlandırılıyor. Solanaceae botanik ailesinin Datura cinsinin tek yıllık bir bitkisi olan Boru Çiçeği, dünya çapında olduğu gibi Türkiye genelinde de yaygın olarak görülüyor. Kökeni Kuzey Amerika gibi görünse de, ovalardan dağlara kadar ülkemizin her yerinde mevcuttur. Genellikle işlenmemiş topraklarda ve yolların kenarında kendiliğinden büyür, ancak gittikçe daha çok ekili tarlalarda yabani ot olarak bulunur.

Halüsinasyonlara neden olan etkileri de bulunan boru çiçeği, ne yazık ki, bugün hala yanlış bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle tohumları başta olmak üzere boru çiçeğinin tüm kısımları zehirlidir. Zehirlenmelerin ciddi sonuçları olabilir. Halüsinasyonlar sanrılara, kasılmalara, şiddetli görme bozukluklarına, serebral anoksiye bağlı komaya yol açabilmektedir. En ciddi durum ise ölümdür.

Zehirlenmeden kaynaklanan ölüm risklerine ek olarak, dünya genelinde zehirlenmeyle ilişkili tuhaf davranışlara bağlı bazı ölüm vakaları da bildirilmiştir. Örneğin sığ akarsularda su içmeye çalışan gençlerin boğulduğuna dair haberler kaleme alınmıştır. Ağızda neden olduğu kuruluğun durdurulamaz olduğu söylenir. Daha başka haberlerde ise gençlerin uçabileceklerini düşünerek intihar ettikleri kaydedilmiştir. Boru çiçeği zehirlenmelerinde çok sık görülen halüsinasyon durumları dikkate alındığında hiç şüphe yok ki bu bitki, en güçlü halüsinojen olmasa da, en tehlikeli olanıdır.

Yaklaşık olarak 1 metreye kadar büyüyebilen beyaz ve mor renklerine sahip olan boru otu, aynı zamanda Türkiye’de birçok farklı isim ile bilinmektedir. Bunlar içerisinde sihirbaz otu, şeytan elması ya da kahkaha çiçeği gibi isimler de bulunmaktadır. Aynı zamanda boru şeklinde çiçekleri bulunur ve güzel bir görüntü sunar. Ağzı açık bir görüntüsü olduğu için de bazı yörelerde kahkaha çiçeği adı öne çıkmaktadır.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara