14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajları

Ev.Gümüşhane

14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajları

Gümüşhane Lisesi öğrencilerinin resim sergisi beğeni topladı
Okullar 1 Gün Tatil edildi
Gümüşhane’ye 398 sosyal konut yapılacak

Gümüşhane Valisi Kamuran TAŞBİLEK

 

14 Mart 1827 tarihinde Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin kuruluşu Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmektedir ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart, Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturunca tüm bireylerin kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının nitelikli bir toplumun en önemli şartı kabul edildiği günümüzde, insanı yaşatmayı ve insanlığa daha sağlıklı bir yaşam sunmayı amaç edinen hekimlerimiz, İnsanların kaliteli ve mutlu yaşam sürmelerini sağlayarak, toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunarlar.

Sosyal devletin en önemli özelliklerinden birisi de bütün vatandaşlarına yeterli ve zamanında sağlık hizmeti verebilmesidir. Bu anlamda doktorlarımız ve tüm sağlık çalışanlarımız, fedakârlıkları ve meslek aşkları sayesinde, insanların yaşam kalitesini yükseltmede ve bu yaşam kalitesinin duraksamaya uğradığı hallerde hastalarını sağlığına kavuşturmak adına kutsal bir mümessil olarak bu önemli ve zor görevi üstlenmişlerdir.

Bir nefeslik sıhhatin bile değerinin ölçülmeyeceğinin bilinciyle, kendisini “insana hizmet” ilkesine adamış doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlar, bu kutsal mesleğe verdikleri emeklerden ve özellikle pandemi sürecinde gösterdikleri olağanüstü gayret ve fedakârlıklarından dolayı teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan ÇİMEN

 

Sağlık çalışanlarının büyük fedakarlıklar yaparak hizmet sunduklarını kaydeden Başkan Çimen, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız üstlendikleri görev ile gece gündüz demeden her zaman ve her koşulda görevlerini büyük özveri ile yerine getirerek, hastalanan insanları sağlığına kavuşturmak ve sağlıklı insanların da sağlığını korumak için çalışmaktadır. Her yerde ve her koşulda hayatlarını insan sağlığına adamış olan sağlık çalışanlarımız, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde tüm risklere göğüs gererek bu zor görevi yerine getirmekte, bunu yaparken de karşılık beklememektedir. İnsanların sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesi için fedakarca çalışan doktorlar, toplumumuzun inandığı, her zaman değer verdiği saygın kişilerdir. İnsanlığa sağlıklı bir yaşam sunmayı ilke edinerek bu mesleği yürüten sağlık çalışanlarımıza minnettarız. Bu duygu ve düşüncelerle hayatlarını hayat kurtarmaya adamış, büyük bir fedakarlıkla çalışan, kutsal ve onurlu bir mesleği yerine getiren tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.”

 

Gümüşhane Türk Sağlık-Sen Şube Başkan Vekili Gökmen Beşiroğlu

14 Mart Tıp Bayramını salgınla geçen 1 yılın sonunda karşılıyoruz.  İki bayram arasında 300’den fazla sağlık çalışanı arkadaşımızı covid salgını nedeniyle şehit verdik.

100 bin üstünde arkadaşımız virüse yakalandı. Devletin verdiği görevle millete şifa dağıtırken şehit olan tüm sağlık çalışanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Hasta arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

 Onların emsalsiz fedakârlıkları ve canlarını vererek ortaya koydukları hizmet sağlık çalışanlarının bu ülkeye bağlılıklarını ve bu uğurda nelerden vazgeçebildiklerinin çok önemli bir göstergesidir.

1 yıldır sağlık çalışanları ailelerini ve sosyal hayatı unuttular

1 yıldır sağlık çalışanları salgına rağmen 7/24 hizmet ürettiler.

1 yıldır sağlık çalışanları izin gibi temel ihtiyaçları unuttu, esnek mesai gibi kavramlar ise hiç yanlarına uğramadı.

1 yıldır salgın var ama şiddet ve mobbing devam ediyor. Korkunç saldırılara sağlık çalışanları maruz kaldılar.

1 yıldır sağlık çalışanı emek veriyor, tüm gücüyle hizmet üretiyor  ama sıfır döner sermaye alıyor, adı tavandan kendi yavandan olan bir düzenleme ile geçiştirilmeye çalışılıyor.

1 yıldır sağlık çalışanlarını herkes alkışlıyor ama iş hakkını vermeye, mağduriyetini çözmeye gelince her ne hikmetse somut adımlar atılmıyor.  Bu durumun artık son bulmasını istiyoruz.

Türk Sağlık-Sen olarak  bu zor süreçte her zaman ve şartta sağlık çalışanlarının yanında olduk.  Çalışanın hakkı ve emeği için alanlara çıkıp basın açıklaması yaptık, haksızlıklara karşı davalar açtık. Başvuru ve görüşmelerle çözüm istedik, mücadeleden hiç geri durmadık.

Hep çalışanın yanında olduk. Bazı sorunları çözdük, bazı meselelerde ilerleme kaydettik fakat isteğimiz maaşa zam şeklinde tek ödeme, döner sermayede iyileştirme, sözleşmelilere kadro, hizmetlilere memurluk, 3600 ek gösterge, kreş v.b temel meselelerin halledilmesidir. Bunun içinde mücadeleye devam edeceğiz.

14 Mart Tıp Bayramı, Tıbbiyelilerin vatanın işgaline karşı gösterdikleri tepkiden ve duruştan kaynağını almıştır. Bugünde sağlık çalışanları böylesine bir vatan savunmasındadır.

Kahramanların salgınla mücadelesi ve korumaya çalıştıkları Türkiye’nin sağlığı bugün toplumsal, sosyal ve ekonomik hayatımızı en fazla etkileyen unsurdur.

Hayatımız buna göre şekil almaktadır. Sağlık çalışanlarının çalışma hayatı ve şartları ile ilgili her iyileştirme ve her yeni olumlu düzenleme memleket için atılmış olumlu bir adım olacaktır.

2021 yılı sağlık çalışanları yılı ilan edildi; 2021 yılı Tıp Bayramının da sorunları çözmede adım atılmaya başladığı bir gün olmasını istiyor ve temenni ediyoruz. Alkışlamak ile kimse yorulmasın “Sesimize kulak verip, çalışanların meseleleri çözülsün ” diyoruz.

Güzel memleketimizin dört bir yanında en kalabalık şehirlerinden en ücra köşelerine kadar vatana ve millete hizmet eden tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını Kutluyoruz.

 

Demookratik Sağlık Sen Gümüşhane Şube Başkanı Yavuz Selim AKBULUT

 

 

Değerli sağlık çalışanı arkadaşım pandeminin ilanın üzerinden bir yılı aşkın bir zaman geçti. Yüzlerce çalışma arkadaşımız bu süreçte ebediyete intikal etti, yüz binlerce insan vefat etti. Biz bugün pandemi döneminde ama, fakat, lakin demeyerek görevlerini yapan ve bu hastalık yüzünden vefat eden sağlık çalışanlarının amasız, lakinsiz, fakatsız şehit sayılmalarını gür bir sesle talep ediyoruz.

Geçtiğimiz bir yılda sağlık çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarında çözüm bekleyen sorunlarının üzerine yenilerinin eklendiğini hep birlikte gördük. Bu sorunlara ister siyasi, ister bürokratik engeller diyelim gerçek olan sağlık sosyal hizmet çalışanlarının demorolize oldukları, kendilerini sahipsiz hissettikleridir.

Bizzat Sayın Cumhurbaşkanı’mız tarafından bir ödül niteliğinde tavandan ek ödeme yapılması talimatı dahi maalesef ki çalışanlarımızı böldü, paramparça etti. Ek ödeme geçmişte olduğu gibi bu hassas dönemde de hakkaniyetten uzak bir şekilde ödendi. İzin, tayin, emeklilik ve istifa gibi sosyal haklar kısıtlanırken tüm çalışanları kapsayan genelgeler, ek ödemenin dağıtımına geldiğinde çalışanlar maalesef sınıf sınıf ayrılıyor.

2021 yılının ilk çeyreği bitmek üzere, Sağlık Bakanımızın teklifi ile 2021 yılı “Sağlık Çalışanları Yılı” ilan edilmişti. Sadece ilan edildi, taçlandırılmadı.

Bir yıl boyunca gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanları insanüstü gayretleri ile hastalıkla mücadele ettiler, halen de ne zaman son bulacağı belli olmayan bu virüsle mücadele devam ediyor. Sağlık çalışanları artık yoruldu. Emekliye ayrılan arkadaşlarının yerine sayıları 600 bini geçmiş atama bekleyen sağlıkçıların bir an önce atanmalarını bekliyorlar.

Diğer taraftan sağlık çalışanı arkadaşlarımız ayrıştırmadan düzenlenecek 3600 ek göstergeyi, maaşlarla birleştirilen ve emekliliğe yansıtılacak ek ödemeyi, farklı istihadam modellerine son verilerek kadro beklentilerinin gerçekleşmesini, kreş sorununun çözülmesini, akademik kariyerlerinin önündeki engellerin kaldırılmasını, liyakat ile atanmış idareciler tarafından yönetilmeyi, yardımcı ibaresinin kaldırılmasını ve uzmanlaşmalarının önündeki engellerin kaldırılmasını, itibarlarının geri verilmesini, mesleki sorumluluk sigortasının hekim dışı sağlık çalışanlarını kapsamasını, pandeminin bahane edilerek çağımızın yönetici hastalığı mobbing uygulamalarına son verilmesini, sosyal tesislerin yurt genelinde sayılarının artırılmasını bekliyorlar.

Biz de Demokratik Sağlık Sen ailesi olarak sağlık sosyal hizmet çalışanı arkadaşlarımızın haklı beklentilerinin ve taleplerinin takipçisi olduğumuzu ve buradan muhataplarına sağlık çalışanlarının haklarını teslim etmelerini istediğimizi yineliyoruz.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle başta görevi başında vefat eden şehit sağlık çalışanlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, ailelerine tekrar başsağlığı diliyorum. 2021 yılı tıp bayramının tüm sağlık çalışanlarının beklentilerine karşılık bulacağı bir yıl olması temennisi ile sağlıklı günler diliyorum.   

 

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara