Ev.Gümüşhane

Gümüşhane’nin Kelkit Tepelisi ’ne Değer Biçilemiyor

Gümüşhane’de Gurbetçi Yoğunluğu
Yollar tuzlanmayınca kazalar ardı ardına geldi
Vali Tanrısever göreve başladı

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde bölgeye özel bir güvercin türü olan Kelkit Tepelisi için gelen milyonluk teklifleri geri çeviriyorlar. Yetiştirici İsmail Keleş (43), “Kuşa teklifler geldi. Bir milyon verseler bile satmayız. Bir milyon değil, apartman veya araba verseler bile kuşlarımızı vermeyiz” dedi. 

Kelkit ilçesine Irak’tan getirildiği bilinen ve Kelkit Tepelisi olarak adlandırılan güvercin türü, diğer güvercin türlerinin ayrı ayrı barındırdıkları ırk, fiziki özellik, ses ve oyunculuğunu tek başına bünyesinde barındırmasıyla dikkat çekiyor. Trabzon, Kelkit ve Erzincan bölgesine has bir ırk olan Kelkit Tepelisi cinsi ‘Kıyamet’ isimli güvercin için gelen teklifler geri çevriliyor. Kelkit Tepelisi yetiştiricileri kuşlarına değer biçemiyor.

‘BİZİM İÇİN BU BİR SEVDA’

Kelkit’te 33 yıldır Kelkit Tepelisi yetiştiriciliği yapan İsmail Keleş (43),  bu güvercin türünün bir kamyon şoförü tarafından Irak’tan Kelkit’e getirildiğini ve o günden itibaren yetiştirilmeye başlandığını belirterek, “Yaklaşık bir asırdır ilçemizde Kelkit Tepelisi yetiştiriliyoruz. Güvercin yetiştirmek bizim için bir sevdadır. Özellikle gençlerin bu sevdadan uzak durmaması gerekiyor. Zamanlarını kafelerde veya oyun alanlarında harcamak yerine Kelkit Tepelisi yetiştirebilirler. Bu sevdanın bir hastalığa dönüşmemesi için dikkat etmeleri gerekiyor. Kelkit Tepelisi bağımlılık yapıyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara