Komşu Siyasetçiler, Gümüşhane Toprakları Üzerinden Siyaset Yapmaya Devam Ediyor

Ev.Siyaset

Komşu Siyasetçiler, Gümüşhane Toprakları Üzerinden Siyaset Yapmaya Devam Ediyor

Çit Deresinde “Maden İstemiyoruz” çağrısı yankı buldu
Rasim ÖZTÜRK hakkın rahmetine kavuşmuştur.
Çakırgöl Toplantısı Öncesi Gümüşhane Kamuoyu Uyardı

Giresun İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci, kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı video ile Gümüşhane Valisi ve Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanlığına çağrıda bulundu.

Yukarı Kürtün Gurup Yolu Sevincek Mevkiinde uzun yıllardır devam eden toprak kaymaları hakkında;  “Kamuoyuna Duyuru” başlığıyla açıklama yapan Giresun Meclis Üyesi Cebeci’nin resmi yollardan değil de sosyal medya üzerinden konuyu gündeme taşıma gayreti, “Bu yol yol değil” eleştirilerine neden oldu.  

“Özellikle; Eynesil, Tirebolu, Espiye ve Görele…”

Bizzat toprak kaymasının yaşandığı yere gelerek video çeken Cebeci açıklamasında, “Bugün, Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Kazıkbeli yolu üzerinde bulunuyoruz. Bu yol, Yeşilyol projesi kapsamında ve yıllardır yaylacılarımız tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Eynesil, Tirebolu, Espiye ve Görele ilçelerindeki yaylacılarımız için bu yol hayati öneme sahiptir. Ancak burada ciddi bir sıkıntı söz konusudur. Yolumuz, her yıl yavaş yavaş Kürtün Barajı rezervuar alanına doğru kaymaktadır. Bu hareketlilik, hem yaylacılarımız hem de bizler tarafından gözlemlenmektedir. Altımızda Kürtün Barajı ve rezervuar alanı bulunmakta ve bu durum büyük bir risk teşkil etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Öncülüğü Gümüşhane Valiliği Yapsın”

Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seslenen Meclis Üyesi Cebeci, “Bu konu ile ilgili bir komisyon raporu hazırlanmasını talep ediyoruz. Ayrıca Gümüşhane Valiliği’nden, Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik ve Jeoloji bölümleri ile işbirliği yaparak, bu kütlenin hareketliliğini sondaj çalışmaları ile incelemesini talep ediyoruz. Bu çalışmaların öncülüğünü Gümüşhane Valiliği’nin yapmasını bekliyoruz” dedi.

“Baraj Gölünde Tsunami Olabilir!”

Toprak kaymasının büyük bir risk oluşturduğuna vurgu yapan Cebeci, “ Eğer bu kütlenin baraj rezervuar alanına kayması durumu gerçekleşirse, baraj gölünde bir tsunami ve suyun baraj gövdesinden boşalmasıyla birlikte Doğankent ve Tirebolu’da yaşayan binlerce insanın hayatı tehlikeye girebilir. Bu riskin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Bugün, bu tehlikeyi gündeme taşımamızın en büyük nedeni, binlerce insanın hayatının söz konusu olmasıdır. Buradaki hareketliliğin sürekli takip edilmesini istiyoruz. Tarihe not düşüyoruz” diye konuştu.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara