MÜSİAD’dan turizm için önemli adım

Ev.Turizm

MÜSİAD’dan turizm için önemli adım

O Göl doğasıyla hayran bırakıyor
Rektörler Süleymaniye’ye dikkat çekti
Dünyada tek örneği Türkiye’de bulunan bin 500 yıllık Roma zırhı restore edildi

MÜSİAD Gümüşhane Şubesi, MÜSİAD Genel Merkez Turizm Sektör Kurulu tarafından düzenlenen ve Trabzon şubesi ev sahipliğinde gerçekleşen turizm temalı Türkiye İstişare Toplantısına katıldı.

Radisson Blu otelde 2 gün boyunca devam eden toplantının ilk gününde turizm alanında uzman akademisyenler, bürokratlar, sektördeki profesyonel yöneticiler ve turizm işletmecilerinin katılımlarıyla bölge turizminin sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir çalıştay yapıldı. 

Gün boyunca süren çalıştay kapsamında katılımcılardan turizme yönelik görüşler alındı ve ortaya bir rapor çıkarılması amaçlandı. Hazırlanacak rapor Turizm Bakanlığına sunulacak.

Birinci günde yapılan çalıştayda katılımcılar tarafından ele alınan konular 6 ana başlık olarak Bakanlığa sunulmak üzere hazırlandı. Bu başlıklar: “Sürdürülebilir Turizm Politikası: Karadeniz’in doğal ve kültürel mirasını koruyacak sürdürülebilir turizm politikalarının geliştirilmesi gereklidir. Eko turizm aktiviteleri teşvik edilmeli ve çevresel etki değerlendirmeleri yapılarak turizmin doğaya zarar vermemesi sağlanmalıdır. Altyapının Geliştirilmesi: Bölgenin turizm altyapısını iyileştirmek için ulaşım ve konaklama gibi yerel hizmetlerde modernizasyon yapılmalıdır. Özellikle kırsal ve dağlık alanlarda ulaşım ağlarının geliştirilmesi, turistlerin daha erişebilir deneyim yaşamasına yardımcı olabilir. Kültürel Mirasın Pazarlanması: Karadeniz’in doğal kültürel mirası, daha fazla turist çekmek için etkili bir şekilde pazarlanmalıdır. Yerel festivaller, sanat gösterileri ve gastronomi etkinlikleri gibi kültürel ögeler öne çıkarılmalıdır. Dijital Pazarlama Stratejileri: Bölgeyi ulusal ve uluslararası arenada tutmak için dijital pazarlama ve sosyal medya stratejilerinden yararlanılmalıdır. Çekici ve etkileyici içeriklerle potansiyel ziyaretçilere ulaşılmalıdır. Eğitim ve Eğitim Programları: Turizm sektöründe çalışacak yerel halkın eğitimi, hizmet kalitesini arttırarak turist memnuniyetini yükseltebilir. Eğitim programları düzenlenmeli ve desteklenmelidir.
Çok Dilli Destek: Karadeniz bölgesini ziyaret edecek yabancılar için çok dilli destek sunulmalıdır. Bu, ziyaretçilerin bölgeyi daha iyi keşfetmelerine ve yerel kültürlerle bağlantı kurmalarına olanak sağlayacaktır.”

Toplantının ilk gününde yapılan çalıştay sonrası ortaya çıkarılan bu raporun ilgili bakanlıklara sunulması ve muhatapları tarafından titizlikle takip edilmesi amaçlanırken ikinci gününde turizm paydaşlarının katılımlarıyla panel düzenlendi. 

Panellerde sağlık turizmi, doğa ve kültür turizmi, kış turizmi, gastronomi turizmi, spor turizmi ve turizmin altyapısı konusunda konuşmalar yapıldı. Düzenlenen programa MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da katılarak konuşma gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Gümüşhane Başkanı Cihan Canlı, 2 gün boyunca bölge turizminin geleceğinin konuşulduğu verimli bir organizasyon gerçekleştirildiğini belirterek, “Toplantılarda turizmin çeşitlendirilmesi, altyapının güçlendirilmesi, yeni destinasyonların kazandırılması, turistin bölgede konaklama süresinin artırılması ve turizm gelirlerinin tüm Doğu Karadeniz illerine yayılması konusunda fikirler ortaya konuldu. Bizlerde konunun muhataplarıyla görüşme fırsatı yakaladık. Şehrimizdeki turizm potansiyelini anlattık. Ulaşım konusundaki avantajımızı vurguladık. Bölgede en fazla sayıda kiliseye, yaylaya ve tarihi alanlara sahip olduğumuzu anlattık. Sayın Bakanımızla görüşme fırsatı yakaladık ve devam eden, planlanan ulaştırma projeleri hakkında bilgiler aldık. Yine uzun zamandır şehrimiz gündeminde olan Süleymaniye kayak merkezi projesi hakkında önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Türkiye’nin ilk profesyonel kayak merkezi yönetimi olan Erciyes Kayak Merkezi A.Ş. kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Dr. Murat Cahit Cıngı ile şehrimizdeki kış turizmi potansiyeli hakkında görüşmeler yaptık ve kendisini davet ettik. İnşallah bu konuda yakın zamanda ziyaret edecek ve incelemelerde bulunacaklar. Bu toplantıdan heybemiz dol olarak dönüyoruz. Şehrimiz turizmi için çalışmaya devam edeceğiz. Her platformda şehrimizi anlatacağız ve turizm pastasından payımızı artırma gayretinde olacağız’’ dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara