Yedi Yılda Bir Çivi Dahi Çakılmayan Projede Yeni Gelişme

Ev.Ekonomi

Yedi Yılda Bir Çivi Dahi Çakılmayan Projede Yeni Gelişme

Dünyada tek örneği Türkiye’de bulunan bin 500 yıllık Roma zırhı restore edildi
Artabel Gölleri’nde baharın renk cümbüşü başladı
Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz Aydın Doğan Ziyaretinin Detaylarını Anlattı; “Mutluluğu Gözlerinden Belli Oluyordu”

2016 yılında dönemin Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in girişimleriyle başlatılan Kelkit Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinde değişikliğe gidildi. Türkiye’de 4’ncü olması planlanan ve 300 çiftçinin de müracaat ettiği Kelkit Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de yapılan değişiklik sonucu İhtisas OSB, Karma OSB haline getirildi.

Karma OSB ile ilgili açıklama Gümüşhane Milletvekili Celalettin Köse’den geldi. Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu, il ve ilçe teşkilat üyeleri ile birlikte Kelkit’te gerçekleştirilen bayramlaşma merasiminde konuşan Milletvekili Köse, Kilise Burnu mevkiinde yaklaşık 7 yıl önce projelendirilen Kelkit Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin yerine Karma OSB’nin kurulacağını söyledi.

“Kelkit Cazibe Merkezi Olacak”

Yakın takipleri sonucunda büyük işletmelerin, büyük tesislerin faaliyette bulunabileceği bir OSB hazırlığı içerisinde olduklarını kaydeden Köse, “Organize sanayi Kelkit’te niye önemli? Şu anda Karadeniz sahil şeridini düşünün, oradan Gümüşhane’ye gelen hiç bir OSB’de yer yok. Hepsi dolu. Yatırımcı organize sanayi bölgesinde yer bulamıyor. Bulsa da ciddi arsa bedeli ödemek zorunda kalıyor. Kelkit teşvik kapsamında bir ilçemiz, altıncı bölge. Yatırımcı burada devletin verdiği teşvikten faydalanabilecek. Ünal abi Aydın Doğan ile görüştü. Bu hafta buraya gelecek. Başta Aydın Doğan Bey olmak üzere başka yatırımcılarla da görüşüp Kelkit’teki OSB’nin hayata geçirilmesiyle birlikte burayı bölgenin cazibe merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

“3 Yıl Kazandık”

Milletvekili Köse’nin Karma OSB açıklamasını detaylandıran Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz ise yeni bir OSB kurulum işlemlerinin en az 3 yıl süreceğini belirterek, “Bu 3 yıllık süreyi ortadan kaldıracak bir hamle yaptık. Daha önce kilise burnu mevkiinde ki arazinin tahsis edildiği Tarıma Dayalı İhtisas OSB’yi Karma OSB’ye çevirmek için adım attık ve olumlu sonuç aldık. Böylece hazır onay verilmiş bir organize sanayiye sahip olarak zamandan tasarruf etmiş olacağız” diye konuştu.

“Emicemizden Söz Aldık”

Karma OSB’de yeni adımın bu sanayi bölgesine yatırımcı çağırmak olacağına vurgu yapan Başkan Yılmaz, “İlk olarak Aydın Doğan emicemizden başladık. Kendisiyle henüz adı net konulmuş bir projemiz yoktur. Seramik fabrikası ya da olmazsa başka bir proje. Ama muhakkak Kelkit’e istihdam alanı açacağız” ifadelerini kullandı.

İhtisas OSB’den Neden Vazgeçildi?

Öte yandan 2016 yılında dönemin Valisi Okay Memiş’in girişimleri ile başlatılan ve çizimleri tamamlanarak bakanlığa sunulan Tarıma Dayalı İhtisas OSB projesinden neden vazgeçildiği merak edilirken, Kilise Burnu mevkiinde yapılacak olan Karma OSB’nin ne zaman hayata geçirileceği ve müracaat ettiği açıklanan 300 çiftçinin akıbeti belirsizliğini korudu.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara