Vaka sayısında yüzde 14’lük düşüş

Ev.Sağlık

Vaka sayısında yüzde 14’lük düşüş

Koronavirüs Sindirim Sistemini ‘de Vuruyor
Omurga Sağlığını Korumanın 10 Püf Noktası!
Gümüşhane’de Maskeler Unutuldu!

Tabloya göre Gümüşhane’de her 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir önceki hafta 317,57 iken 18-24 Eylül tarihleri arasında yüzde 14’lük düşüşle 273,81 oldu. 

Geçtiğimiz haftalarda günlük ortalama 100-130 pozitif vakanın yerini son haftalarda günlük ortalama 80 ve altı sayıda pozitif vakaya bırakan Gümüşhane’de toplum önderleri tarafından sürekli “aşı olun” çağrıları yapılırken, sağlık çalışanları da vatandaşların aşı olması için her türlü imkanı sunuyor. 

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı’nın artık verileri paylaşmaması nedeniyle Gümüşhane’de uygulanan Covid-19 aşı sayısı ve 1.doz aşı oranı artık sistemde gözükmezken Gümüşhane’nin 2 doz aşı yapılma oranı yüzde 62,7 olarak TURUNCU kategorideki iller arasında yer aldı.

Bakanlığın sitesinde “Vaka” rakamları için “PCR testi pozitif çıkan tüm kişilerin toplamı” tanımı yapılırken “Hasta” tarihi ise şöyle yapılıyor: “Başlangıçtaki test politikamız gereği, semptomlu kişilere test yapılmaktaydı. Tarama testleri ve semptom göstermeden test yaptıranların sayısı artmaya başladığından, başlangıçtaki veri tutarlılığını bozmaması açısından sadece semptomlu vakalara yapılan test sonuçları verilmeye devam edilmiştir. Bu sebeple vaka yerine “Hasta” terimi kullanılmıştır.”

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara