Ev.Gümüşhane

KOZA’ya Bir Davada Beytarla Muhtarlığından

Gümüşhane Üniversitesi Yeni Bir Kertenkele Türü Keşfetti
Gümüşhane’de evlerde su tasarrufunu arttıracak projenin patenti alındı
Yeni Zigana Tüneli Köstere Mevkii’nden Açılacak!

Beytarla Köyü Muhtarlığı adına Muhtar Mustafa Veyis tarafından yapılan dava başvurusunda yürütmenin durdurulması talep edilirken, projenin tamamen iptal edilmesi de istendi.

Konuyla ilgili 13 Aralık 2023’de mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, bahsi geçen maden ocağının projesinin uygulanması halinde köy ve çevresinin olumsuz etkileneceğini kaydederek, “Projenin uygulanması halinde köy halkının tüm tarımsal ve hayvancılık çalışmalarını ve üretimi yok edeceğinden, tüm doğamıza zarar vereceğinden insan sağlığına çok büyük zararlar vereceğinden bu projenin kaldırılmasını ve yürütmenin durdurulmasını öncelikle arz ve talep ediyoruz” denildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Koza Altın İşletmelerinin projesi ile ilgili, “ Gümüşhane ili, Kürtün ilçesi, Beytarla köyü mevkiinde Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan “S:200810733 Kompleks Cevher Madeni (Au, Ag, Cu, Pb, Zn) Açık Ocak İşletmesi” projesine, 29.07.2022 tarih ve 31907 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’ nin 17. maddesi gereğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir” ifadeleri kullanılarak ÇED gerekli değildir değerlendirilmesi yapılmıştı.

Paylaş

YORUMLAR

Ana Sayfa
Video
Ara