Gümüşhane’de afet ve acil durum koordinasyon toplantısı yapıldı

Ev.Gümüşhane

Gümüşhane’de afet ve acil durum koordinasyon toplantısı yapıldı

Gümüşhane’de trafik eğitim parkı yeniden çocuklarla buluştu
Gümüşhane Belediyesi İsçiye Zam Yaptı
İstanbul’un fethi için yürüdüler

Vali Alper Tanrısever başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) yerleşkesindeki Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi Salonunda gerçekleştirilen toplantıda İl Afet ve Risk Azaltma Planının (İRAP) kurumlar bazında 2023 yılı değerlendirmesi yapıldı.

“Bu tür planlar önemli”

Her yıl Aralık ayında düzenlenen geniş katılımlı İRAP yıllık genel değerlendirme toplantısında konuşan Vali Alper Tanrısever, Türkiye’nin yangın, deprem, sel gibi hemen her türlü afeti gördüğünü belirterek, “Son yıllarda AFAD Başkanlığımız olağanüstü yatırımlar yapıyor. Vatandaşlarımızın zor günlerinde devletin hemen yanlarında olduğunu hissetmeleri bakımından bu yatırımları önemsiyoruz. Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Son üç gündür de Kelkit ilçemizde 4,3, 4,1 ve 3,7 büyüklüğünde toplamda 29 tane irili ufaklı deprem oldu, sarsıntılar oldu. Bu tür planlar daha önceden kimin ne yapacağını bilmesi, deprem veya afet olmadan sakin kafayla neler yapılabileceğinin istişare edilmesi bakımından önemli” dedi.

“Bir afetle karşılaştığımız vakit güç birliği yapmamız gerekiyor”

Toplantı öncesinde AFAD yerleşkesinde incelemelerde bulunan ve bu tür afetlere karşı hazır olmanın önemli olduğuna değinen Vali Tanrısever, “Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerimiz deprem fay hattına en yakın ilçelerimiz. En ufak bir sarsıntı olduğunda gözümüz kulağımız hemen o bölgeye çevriliyor. Depremin olduğu akşam panik halinde vatandaşlarımızın sokaklara, caddelere döküldüğünü gördük. Bu da gayet normaldir. Özellikle deprem bölgesinden gelen üniversite öğrencilerimizin korktuklarını gördük. İnsanımızın can güvenliği fiziki sağlıklarının yanında psikolojik olarak da sağlıkları bizim için önemli. Onları teskin eden değerli arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Afet durumunda bütün komuta, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının araçları, cihazları, personelleri, her şeyi AFAD’ın emrine giriyor. Bu sadece AFAD’ın yapacağı bir şey değil. Bütün kamu kurum, kuruluş, özel teşebbüs, sivil toplum örgütleri, muhtarlar, vatandaşları topyekun bir afetle karşılaştığımız vakit güç birliği yapmamız gerekiyor. Böyle önemli bir toplantı yapıyoruz. Gelen Belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Gelmeyenler de inşallah daha sonradan aldığımız kararları okurlar ve afet durumunda neler yapabileceğimizi toplantı tutanaklarından öğrenirler diyorum. Kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Ayaklarınıza sağlık arkadaşlar. Sağ olun. Allah her türlü afetlerden muhafaza eylesin” ifadelerini kullandı.

Vali Tanrısever, il merkezi ve ilçelerdeki afet anındaki toplanma merkezlerinin tabelalarını sorgulayarak eksik olanların biran önce giderilmesini ve Kelkit, Köse ve Şiran ilçeleri için içerisinde çadır ve diğer malzemelerin olacağı konteynerler temin edilmesini istedi.

Toplantıda söz alan Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel ise Belediye olarak Şiran ilçesinde radye temel ve C30 beton kullanımının zorunlu hale getirdiklerini hatırlatarak, yapı stoklarının iyi durumda olduğunu söyledi.

Toplantıda son olarak tarih ve saati Vali Alper Tanrısever tarafından belirlenecek olan Şiran ilçesi merkezli geniş katılımlı ve kapsamlı bir deprem tatbikatı yapılmasına karar verildi.

Toplantıya İlçe ve Belde Belediye Başkanlarından yalnızca Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel ve Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen katılırken, kurum yetkilileri tarafından yapılan sunumlarla 2021 yılında kabul edilen ve 5 yıl geçerli olacak 50 eylem planının yer aldığı İRAP planının durumu görüşüldü.

Paylaş

YORUMLAR

WordPress: 0
DISQUS:
Ana Sayfa
Video
Ara